Black Ridge House stał się częścią wiktoriańskiego domu szeregowego

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Black Ridge House to projekt firmy Neil Dusheiko Architects. Dwupoziomowa przybudówka do istniejącego domu, wykończona czarnym, wypalanym drewnem, jest doskonałym przykładem umiejętnej fuzji nowoczesnych materiałów industrialnych z zabytkowym otoczeniem dawnej posiadłości Warner Estate znajdującej się w londyńskiej dzielnicy Walthamstow.

Nowo powstały Black Ridge House stał się częścią istniejącego w tym miejscu wiktoriańskiego domu szeregowego z trzema sypialniami. Domy, które budowano w tamtym okresie zwrócone były w kierunku południowym, gdzie przebiega główna ulica. W ten sposób zaniedbano jednak połączenie budynków z ogrodami, które znajdowały się z tyłu po stronie północnej.Właściciele chcieli wprowadzić do domu nową energię, radykalnie zmieniając wnętrza w taki sposób, by dopasować je do ich stylu życia. Podstawowym wymogiem było wprowadzenie otwartego planu. Jak również stworzenie lepszego połączenia z ogrodem, zaprojektowanym przez właściciela – perkusistę, który stał się projektantem ogrodów.

Architekci postanowili zachować rozmiar i proporcje istniejących tu wcześniej przestrzeni. Stworzyć duży otwarty plan od strony ogrodu, który miał połączyć na jednej powierzchni funkcje kuchni, jadalni i pokoju dziennego. Stopniując wysokość dachu i obniżając go po bokach udało się stworzyć przestrzenną hierarchię we wnętrzu, umieszczając jadalnię w miejscu z najwyższym sufitem. Dzięki przybudówce powstała też nowa sypialnia główna z łazienką ze świetlikiem. Wnętrza łączą się z ogrodem, dzięki czemu zieleń roślin stała się nierozerwalną częścią nowych pomieszczeń.

Większość przedmiotów znajdujących się w domu wykonano przy współpracy z klientami oraz zespołem stolarzy i metaloplastyków. Przykładem rzemieślniczego kunsztu są m.in. dębowe elementy kuchni, stalowa szafka w salonie oraz drzwi przesuwne wykonane ze starego drewna podłogowego.

Projekt wprowadza wiele energooszczędnych rozwiązań. W tym najwyższej jakości systemy dociepleń, ogrzewanie podłogowe, oświetlenie LED, duże świetliki oraz specjalne okna z metalowymi framugami.

Jak mówią sami architekci, ich filozofia działania opiera się na koncepcji „Biophilic design”, czyli projektowania biofilnego, które odwołuje się do przyrody i zachodzących w niej procesów naturalnych. Widoczne jest to w wyborze materiałów oraz technik budowlanych. Dodatkowo architekci wprowadzili też zasady filozofii „wabi-sabi”, zgodnie z którą piękno jest czymś niedoskonałym, nietrwałym i niekompletnym.

Lokalizacja: Londyn, Wielka Brytania
Tekst: nowoczesna STODOŁA