Cabin Son – z miłości do naturalnego terenu

Jon Danielsen Aarhus Øystein Aspelund
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Cabin Son to dom, który może być używany przez cały rok, choć z założenia jest domem weekendowym i wakacyjnym. Stanął w pięknym miejscu z widokiem na wyspę Jeløya na fiordzie Oslo w Norwegii, a zaprojektował go Jon Danielsen Aarhus.

Klientka chciała mieć dom odpowiedni dla niej i jej dwóch córek, który znajdować miał się około godziny drogi od tętniącego życiem Oslo, w którym mieszkają. Działka należy do rodziny od pokoleń, a położona jest na obszarze, w którym znajduje się wiele innych domków letniskowych, choć nie brakuje tam też stałych mieszkańców.

Wielkość i topografia działki pozwoliły na stworzenie budynku, który zapewnia dużą prywatność, co zaskakuje biorąc pod uwagę podmiejski charakter okolicy. nowoczesna STODOŁA o powierzchni 70 m² jest starannie posadowiona na naturalnie występujących stromym terenie występach skalnych. Dzięki temu znajduje się nieco niżej i jest na tyle schowana, że pokazuje się dopiero z bliska, a otwiera się na morze i zachwycające widoki.

Od początku koncepcja obejmowała wykonanie z jednej strony niskiej i zamkniętej fasady, a z drugiej bardziej wyeksponowanej. Ważne było, aby nie ingerować nadmiernie w krajobraz i podłoże skalne (najczęściej widoczne lub znajdujące się tuż pod cienką warstwą roślinności), co niestety jest najczęstszą strategią dla nowych budynków powstających na tym terenie. Tu jednak naturalny teren był tak piękny, że nikt nie chciał go niszczyć. Architekci zaczerpnęli więc pomysły z maleńkiej, istniejącej na działce chaty – zarówno w kwestii tego, jak nawiązywać do krajobrazu i orientacji budynku, ale także w kwestii kolorystyki, nachylenia dachu i specjalnych elementów budowlanych, takich jak „most” przed budynkiem.

Istniejąca tu wcześniej chata nadal będzie funkcjonować, ale jako aneks do nowego budynku. Oba miały więc łączyć się ze sobą zarówno wizualnie, jak i przestrzennie. Nowy dom nie jest zbyt duży, choć celem architektonicznym było stworzenie wielu różnych przestrzeni i różnych możliwości doświadczania jej na ograniczonym obszarze. Ważne też było, aby różne poziomy terenu odzwierciedlały się na różnych poziomach wewnątrz domu. Dzięki czemu – wraz ze zróżnicowaniem kształtu i wysokości sufitu – można rzeczywiście doświadczyć wielu różnych przestrzeni.

W domu znajduje się duża kuchnia połączona z pokojem dziennym, jest tam także mniejszy, dodatkowy salon, 3 sypialnie, 1 łazienka i duże poddasze, które w razie potrzeby zamienia się w dodatkową sypialnię. Oprócz osłoniętej przestrzeni zewnętrznej pomiędzy nowym domem a istniejącą tu wcześniej chatą, architekci stworzyli jeszcze nowy taras od strony południowo-zachodniej. Długi most po stronie zachodniej elewacji, ciągnący się przez całą długość budynku, łączy dwie zewnętrzne przestrzenie.

Dom jest obity świerkiem, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ten szczególny rodzaj okładziny ściennej nazywa się w Norwegii „okładziną STODOŁY” (låvekledning). Tworzą ją nie tylko pionowo ułożone deski o prostokątnym przekroju, ale też co ważniejsze – duże odstępy między deskami. Umożliwiały one przepływ powietrza przez STODOŁĘ i wysuszenie przechowywanego w niej siana. W przypadku tego budynku wszystkie otwory wentylacyjne służące naturalnej wentylacji ukryto za okładziną, co wizualnie zapewniło bardziej nieprzerwany wygląd zewnętrzny.

Lokalizacja: Wyspa Jeløya, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA