Casa BF

Dom o nazwie “Casa BF” został zaprojektowany przez brazylijskiego architekta Daniela Formera. Projekt cechuje szacunek dla otoczenia i naturalnej roślinności, która dominuje na działce położonej tuż przy plaży.

Właściciele zdecydowali się na tego architekta ze względu na jego portfolio, które zawiera projekty łączące mało znane rodzime techniki budowlane z racjonalnymi, prostymi rozwiązaniami. Dom, który stoi w granicach miasta Santo André w południowo-wschodniej Brazylii, ma być z założenia domem rodzinnym dla trzech pokoleń i licznego grona przyjaciół.

Budynek o powierzchni 460 m² miał stać się miejscem, które zapewni nie tylko prywatność właścicielom, ale też zamieni się w razie potrzeby na doskonałą lokalizację do organizacji spotkań w większej grupie. Fromer stworzył więc jeden duży dom, wokół którego powstały jeszcze trzy niezależne konstrukcje oraz miejsce dla pracowników rezydencji.

W budynku centralnym wszyscy mogą zjeść wspólny posiłek przy dużym, drewnianym stole. Dom ma też dużą „werandę”, która graniczy z basenem. – „W tym projekcie jest zarówno koegzystencja, jak i prywatność dla rodziny i ich gości” – wyjaśnia architekt.

W nawiązaniu do rodzimej architektury w projekcie dominuje drewno oraz wiele elementów, które sprzyjają dobrej wentylacji wnętrz, minimalizując jednocześnie potrzebę wprowadzania systemów klimatyzacji. Specjalnie skonstruowany dach z drewnianego gontu, który choć jest przewiewny, chroni jednocześnie całość przed deszczem. Architekt zdecydował się na powszechne wykorzystanie drewna pochodzącego z odzysku, które wykorzystano między innymi przy budowie schodów i tarasu. Te elementy, które wykonano z nowego drewna, mają pełną certyfikację w zakresie zgodności z  zasadami zrównoważonego rozwoju i obejmują one zaprojektowane przez architekta duże, rozsuwane drzwi.

Duże przeszklenia sprawiają, że dom wydaje się być całkowicie otwarty, choć w rzeczywistości może być zupełnie zamknięty. Jednak nawet wtedy we wnętrzach dominują idylliczne krajobrazy najbliższej okolicy.

Lokalizacja: Santo André, Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Czytaj więcej

Zobacz podobne