Casa Quattro – szlachetność pospolitości

O realizacji

Dialog wnętrza i zewnętrza Casa Quattro

Casa Quattro znajduje się w małym miasteczku niedaleko Mediolanu, a właściciele to młoda para informatyków, która postanowiła żyć i pracować w bliskim kontakcie z naturą. Budynek stoi na skraju wioski, w miejscu z widokiem na niewielki las akacjowy. Układ domu jest prosty. Na parterze znajduje się wejście, kuchnia, jedna sypialnia, gabinet, dwie łazienki, pralnia oraz duży pokój dzienny. Wyższe piętro to rodzaj antresoli, na której urządzono niewielką siłownię, sypialnię główną, łazienkę oraz gabinet z widokiem na salon.

W samym centrum domu powstała charakterystyczna przestrzeń o podwójnej wysokości – zalana naturalnym światłem, dzięki pełnemu przeszkleniu od północy i częściowemu od południa. Aby stworzyć stały, bezpośredni dialog z pięknym krajobrazem na zewnątrz, architekci ograniczyli tu podział przestrzeni, który ograniczałby też widoki na otoczenie. W ten sposób mieszkańcy stają się na co dzień widzami i uczestnikami niepowtarzalnego, wspaniałego spektaklu, w którym główną rolę odgrywa niebo, wieś i las – stale obecne w życiu domowników.

Izolacja: słoma ryżowa oraz korek

Z zewnątrz prostota kompozycji architektonicznej przywodzi na myśl małe zagrody i stodoły lombardzkiej wsi, czyniąc z domu pozornie prymitywną budowlę, pozbawioną wszelkich nieistotnych elementów. Prostotę Casa Quattro podkreśla również wybór materiałów, który zainspirowała sama przyroda. Twórcy projektu wykorzystali drewno tworząc konstrukcję główną i uzupełniając ją słomą ryżową i korkiem, które działają jako doskonała izolacja. We wnętrzach dominuje kamień i drewno dębowe. Jedyna dekoracyjna „zachcianka” to efekt powierzchniowej obróbki izolacji zewnętrznej, wykonanej z odsłoniętego korka. Płyty korkowe wykonano pantograficznie w 3D, tworząc ekscentryczne zdobienia. Te śmiało – choć celowo – kontrastują z prostotą architektury. Niezwykłość, ale jednoczesna naturalność elewacji ożywiają cały budynek i sprawiają, że w ciągu dnia dynamicznie współgra on ze światłem.

Intencją architektów było nadanie szlachetności pospolitym materiałom (korek i słoma), które same w sobie uchodzą za bardzo ubogie. W ten sposób uwydatniono też ich unikalne cechy, takie jak trwałość, produktywność i równowaga ekologiczna. A jak udowodniono – mogą stać się wyrazem estetyki i piękna.

Samowystarczalność energetyczna

Zrównoważone podejście do projektu przełożyło się na jego samowystarczalność pod względem energetycznym. Budynek maksymalnie wykorzystuje pasywną i aktywną energię solarną, eliminując zużycie i emisję CO2, a wykorzystane materiały są prawie całkowicie naturalne i można je łatwo poddać recyklingowi po rozbiórce budynku.

Casa Quattro to perfekcyjne odzwierciedlenie woli architekta i jego klientów, którzy wspólnie chcieli pracować nad w pełni etycznym projektem bioekologicznym. W rezultacie powstał dom z prostą i naturalną duszą, wyrażoną w niemal prymitywnej, czystej architekturze.

Lokalizacja: Magnago, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA