Cegielnia, która była w stanie ruiny, 10 lat temu została przebudowana na pracownię

ARCHITEKTI B.K.P.Š TOMAS MANINA
Partnerzy

O inspiracji

Dom rozbudowany przez architektów z firmy Architekti B.K.P.Š znajduje się w słowackiej wsi Čachtice w powiecie Nowe Miasto nad Wagiem. Wchodzi on w skład zespołu budynków istniejących na terenie dawnej, wiejskiej cegielni, a rozbudowie podlegał stojący tu wcześniej dom byłego mistrza murarskiego, który odrestaurowany został wcześniej w połowie XIX wieku.Cegielnia, która była w stanie ruiny, 10 lat temu została przebudowana na pracownię. Po II wojnie światowej, kiedy zamknięto produkcję cegieł, na miejscu założono sad.

Pierwotny, murowany dom miał styl typowego dla regionu, wiejskiego portyku z dwuspadowym dachem. Portyk dołączony do podłużnej bryły głównej był charakterystycznym i praktycznym elementem na styku zewnętrza i wnętrza domu. Poza naturalną ochroną tej uczęszczanej strefy regulował on także odpowiednie oddziaływanie słońca w okresie zarówno letnim, jak i zimowym.

Rozbudowa polegała właściwie na przedłużeniu istniejącego domu wraz z portykiem, tworząc powierzchnię 54 m². nowoczesna STODOŁA podporządkowana została istniejącej już wcześniej formie krzyża, ale we wnętrzu architekci radykalnie odmienili całą koncepcję przestrzeni. W ten sposób powstał układ typu „open space” bez tradycyjnego sufitu oddzielającego część dzienną od poddasza. Dzięki temu nowy pokój dzienny jest przestronny, choć ma skromną powierzchnię.

Więźba dachowa nawiązuje do typowej konstrukcji krokwiowej lub konstrukcji dwóch wzajemnie wspierających się pochyłych płyt. Wszystkie cegły użyte w więźbie dachowej są oznaczone zgodnie z ich pochodzeniem. Ponad 2/3 z nich zostało wyprodukowanych przez samą cegielnię, a reszta pochodzi z nieistniejących już cegielni z pobliskiego regionu. Dekoracyjny wygląd tej więźby dachowej, przypominający mozaikę, wynika z różnych odcieni i poszarpanych powierzchni, które są typowe dla produkcji ręcznie robionych cegieł. Między starą częścią domu a nową przybudówką stworzono „Galerię Empora”, która służy jako połączenie z istniejącym poddaszem.

Ściany powstały z pustaków ceglanych, które na zewnątrz i wewnątrz przykryto klasycznym tynkiem wapiennym bez warstwy wierzchniej. Inne materiały przybudówki również pozostawiono w stanie surowym, nie poddając powierzchni dalszym obróbkom. Podłogi budynku i „empory” są betonowe, a kolumny portyku i komin wykonano z prefabrykowanych bloków betonowych. Dodatkowo widoczne są stalowe belki i profile, przez co budynek w pewnym sensie wciąż wydaje się być nieskończony.

Masywna więźba dachowa znacznie poprawia właściwości cieplne tego budynku. Radykalnie zmniejsza ona fluktuację cieplną we wnętrzu, a zamykany, przeszklony portyk przez większą część roku pełni dodatkową funkcję buforową dla ciepła i zimna, zależnie od pory roku. Cały projekt i rozbudowa są szczególnym hołdem dla sztuki i historii rzemiosła cegielniczego.

Więcej projektów po renowacji znajdziesz tutaj

Lokalizacja: Słowacja
Tekst: nowoczesna STODOŁA