Nowoczesna stodoła

Dom ulokowany na zboczu. Inspiracją sięga do górskiej starej zabudowy drewnianej. Przy użyciu nowoczesnych materiałów i pozbycia się okapów w dachu, uzyskano budynek subtelnie wpisany w krajobraz i otaczającą zabudowę nie zaburzając charakteru miejsca w którym jest zlokalizowany. Architekci Tomasz Machoń i Jan Machoń z Suchej Beskidzkiej zadbali również o wnętrze salonu, które swoim minimalistycznym charakterem tworzy idealne ramy kompozycyjne dla widoku z okna. Obiekt jest projektowany w małopolsce południowej. Obecnie w trakcie uzgodnień, niebawem pojawią się pierwsze zdjęcia z budowy.
STORY: Las, łąka, góry, piękne widoki, inwestor z poczuciem estetyki, chcący zbudować swój wymarzony dom oraz .... Plan miejscowy wraz z wszystkimi bezmyślnymi ograniczeniami, nakazami, zakazami . Mogło by się wydawać że jest to sytuacja patowa. Ale dzięki uporowi inwestora oraz determinacji projektantów którzy byli w stanie poświęcić trochę więcej czasu i czasami powiedzieć „nie” tam gdzie należało by powiedzieć „no trudno” – Udało się. Podążając za ideą stworzenia czegoś innego, czegoś idealnie na miarę, czegoś indywidualnego w pracowni architektonicznej Jana i Tomasza Machonia powstał DOM 9.

MATERIAŁY
Las: Stare drewno, szare z rdzawymi zaciekami po gwoździach, wypłowiałe, ususzone drzewo zdające się krzyczeć z bólu, zużyte i zaniedbane. Tak wygląda 90% drewnianych budynków gospodarczych w Polsce. Taka typowa polska stodoła. W umysłach projektantów powstał pomysł – dlaczego tego nie wykorzystać? Nie zrobić z wady zalety?

Kamień: „Beton-kamień współczesności”. Surowy beton szalowany w sposób tradycyjny deskami. Nie musi być piękny, idealnie wylany, biały z wszystkimi dodatkami, fotokatalizatorami itp. Ma być po prostu solidny. I właśnie taki najlepiej pasuje do tego domu.

Słońce: Układ okien to często jeden z najważniejszych elementów wpływających na funkcjonalność budynku. Staramy się grać światłem słonecznym w taki sposób aby wykorzystać je jak najbardziej efektywnie i efektownie. Otwieramy widok tylko na to, na co warto spojrzeć.

Architekt: arch. Tomasz Machoń, arch. Jan Machoń
Tekst: mgr inż. arch. Jan Machoń
Lokalizacja: woj. małopolskie, Polska
więcej