Dom jednorodzinny na Dolnym Śląsku

Projekt domu jednorodzinnego na Dolnym Śląsku w gminie Bolesławiec nosi cechy kompleksowego i wielobranżowego. W ramach projektu zajęto się wszystkimi etapami od wstępnych analiz, poprzez koncepcje z wizualizacjami, projekt budowlany, aranżacji wnętrz, konstrukcyjny, instalacyjny aż do detalu, oświetlenia oraz otoczenia.

Działka, na której zlokalizowano dom choć znajduje się pośród ekstensywnej zabudowy mieszkaniowej oferuje również daleką perspektywę widokową na łąki i pola uprawne. Chęć wykorzystania tego potencjału oraz dopasowania do nasłonecznienia wpłynęła bezpośrednio na rozmieszczenie funkcji. Ponadto Inwestorom zależało na tym aby dom, choć o dużym metrażu, nie dominował w okolicznej zabudowie. W związku z tym zaproponowana bryła ma formę trzech „domów” wzajemnie połączonych.

Funckjonalnie budynek podzielono na dom „dzienny” z salonem i kuchnią oraz na dom „nocny” z sypialniami, łazienką i garderobą. Obie bryły połączone są domem „wejściowym”. Domy nocne i dzienne kadrują widok w związku z czym dom wejściowy pełni przeszklono od południowej strony, aby podkreślić daleką perspektywę. Poza tym taka forma zapewnia czytelny układ funkcjonalny z wejściem jako miejscem centralnym – łączącym część dzienną domu z częścią prywatną.

Forma domów wpisuje się w kontekst poprzez kształt zabudowy oraz jej skalę. Prostota w zastosowaniu naturalnych materiałów jest spójna z nieskomplikowaną bryłą, a zaproponowany detal nawiązuje do tradycyjnych elementów okolicznej zabudowy.

Wnętrza utrzymano w konwencji stanowiącej odzwierciedlenie formy zewnętrznej budynku. Kolorystyka i klimat są minimalistyczne i utrzymane w odcieniach bieli, czerni i szarości przełamanych wyrazistymi akcentami nawiązującymi do otaczającej przyrody, głównie za pomocą tapet. Całość ocieplają nieliczne ale charakterystyczne elementy z drewna w naturalnym kolorze – fronty, meble oraz pochwyty balustrad. Za pomocą dużych przeszkleń, w tym na wewnętrzne patio, ogród przenika do wnętrza stając się elementem jego wystroju.

Lokalizacja: Bolesławiec, Polska

Czytaj więcej

Zobacz podobne