Dom otwarty na świat, pokryty płytkami włókno-cementowymi Cedral

Cedral

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Prosta bryła stała się dla architektów podstawą wyrafinowanego projektu domu jednorodzinnego, który ma wszystko, co nowoczesny budynek mieć powinien.

Projekt został zrealizowany w Heist-Op-Den-Berg, mieście znajdującym się w północno-wschodniej Belgii. Autorem koncepcji jest pracownia BNE Architecten. Zaprojektowali oni dom w energooszczędnej technologii ICF, czyli Insulating Concrete Forms. Polega ona na wznoszeniu ścian zewnętrznych, wewnętrznych i stropów budynku ze styropianowych pustaków wytworzonych z dodatkiem grafitu. Wnętrze tych bloczków wypełnia się zbrojeniem, a następnie zalewa betonem. Ten sposób budowy, znany w Polsce od ponad 20 lat, pozwala szczelnie obudować elementy konstrukcyjne materiałem termoizolacyjnym. Dzięki temu nie ma miejsc, w których przerwana byłaby ciągłość izolacji, co tworzy tzw. mostki termiczne, przez które ucieka ciepło. W ten sposób dom w Heist spełnia pierwszy wymóg, stawiany nowoczesnym budynkom – energooszczędność.

W symbiozie z otoczeniem

Drugi wyróżnik współczesnej architektury, to możliwie szerokie otwarcie budynków na otoczenie. Opisywany dom znajduje się na przedmieściach, otacza go przestrzeń i zieleń. Architekci postanowili więc w pełni „otworzyć” dom od strony działki. Szczytowa ściana od tej strony jest praktycznie całkowicie przeszklona. Bezpośrednią łączność z ogrodem mieszkańcy mają zarówno siedząc w jadalni, będącej częścią obszernej części dziennej, jak i korzystając z położonej na piętrze sypialni. Tu szklana elewacja jest nieco cofnięta, bo nad parterem znajduje się osłonięty szklaną balustradą taras. Dzięki temu zabiegowi jest ona bardzo jasna, a jednocześnie osłonięta okapem dachu przed przegrzewaniem. Z sypialni na taras prowadzi „trap” zlokalizowany nad wyjściem z salonu do ogrodu. Dzięki temu parter jest dodatkowo doświetlony od góry.

Przeszklenia od strony ogrodu pozwalają wykorzystywać energię słoneczną, która oświetla i dogrzewa pomieszczenia (a gdy słońca jest za dużo, szklaną ścianę zasłania się białymi zasłonami). Pozostałe okna są znacznie mniejsze, co dla odmiany zapobiega ucieczce ciepła z wnętrz.

Jasny i przestronny dom

Wnętrze domu jest podzielone zgodnie ze współczesnymi wymogami – parter to część dzienna, wspólna, otwarta i bardzo jasna. Sypialnie i pozostałe pomieszczenia strefy prywatnej zaprojektowano natomiast na mieszkalnym poddaszu.

Wnętrza, podobnie jak cały dom, są nowoczesne i proste. Nie ma tu zbędnych elementów ani przypadkowych materiałów – konsekwentnie jest ceramika, szkło i drewno.

W ciepłym kolorze cegły

To prosty, jasny, przeszklony, nowoczesny dom, a jednak nie robi wrażenia zimnego. To zasługa kształtu – prosta bryła, dwuspadowy dach oraz materiałów wykończeniowych. Takie domy na ogół rysują dzieci i właśnie dlatego dobrze nam się kojarzą.

Na ścianach są wstawki z kamiennych płyt, ale w większości powierzchnię ścian i dach pokrywają płytki włókno-cementowe Cedral. To kolekcja Alterna w kolorze tradycyjnej cegły. Także układ płytek kojarzy się z tradycyjnym układem ceglanych ścian murowanych na tzw. mijankę. Na tym jednak kończą się nawiązania do tradycji, bo włókno-cementowe płytki to materiał na wskroś nowoczesny.

Produkowane z naturalnych materiałów: cementu, kredy, wody, włókien celulozowych, barwników i powietrza, poddawanych działaniu wysokiego ciśnienia. W ten sposób powstaje materiał ekologiczny, lekki, a zarazem długowieczny – jest odporny na wilgoć, mróz i korozję. Włókno-cement to również wybór bezpieczny, bo jest całkowicie niepalny (nie płonie i nie podtrzymuje ognia).

Jest więc idealnie dobrany do domu na wskroś nowoczesnego, ale dobrze osadzonego w tradycji i co bardzo ważne w naturalne otoczenie.

Obejrzyj więcej realizacji z zastosowaniem płytek włókno-cementowych Cedral

Lokalizacja: Heist-Op-Den-Berg, Belgia

Partner

Cedral