Dom rodzinny w Oravie

A.LT architekti Tomas Rasl
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Typologia regionalna domu w Oravie

Głównym celem architektów była budowa domu, który formą i detalem nawiązuje do tradycyjnej architektury regionalnej, tak aby dom mógł stać się integralną częścią otoczenia. Jednocześnie klient wymagał wysokich standardów nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego i rekreacyjnego.

Pierwowzór projektu architektonicznego domu w Oravie zainspirowano domem wernakularnym północnej Słowacji, typowym dla odległych osad tego regionu. Duży program budowlany podzielono na trzy identyczne bryły, z których dwa stoją na kamiennym cokole.

Kamienny cokół wyznacza chronioną strefę prywatną (zewnętrzną) i niweluje stosunkowo strome zbocze wokół domu. Domy w Oravie ustawione są blisko siebie, tworząc przestrzenie pośrednie, które w przeciwieństwie do otwartego krajobrazu zapewniają bezpieczeństwo i prywatność. Wykorzystanie tradycyjnych materiałów budowlanych – drewna, kamienia, płytek ceramicznych – kontynuuje się w zapomnianym kontekście historycznym.

Konstrukcja i technologia budowlana

Konstrukcja głównie wymurowano z cegły z częściami z bloczków betonowych. Budynek posadowiono na fundamentach żelbetowych. Konstrukcja podłogi składa się z legarów z płytami glinianymi pomiędzy nimi. Dach wykonano z drewnianych wiązarów i pokryto dachówką ceramiczną. Ściany zewnętrzne wykończono okładziną świerkową, pomalowaną na kolor szary. Cokół wyłożono miejscowym naturalnym piaskowcem. Budynek ogrzewany jest podziemną pompą ciepła. Wykończenia wnętrz obejmują podłogi dębowe, posadzki z polerowanego betonu i sufity świerkowe. Meble do zabudowy wykonano ze świerku.

Lokalizacja: Orava, Słowacja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Tomas Rasl