Dom wakacyjny w Portugalii dla dwóch zaprzyjaźnionych rodzin z Francji

ESTÚDIO AMATAM Garcês
Partnerzy

O inspiracji

Stworzenie domu wakacyjnego dla dwóch rodzin to specyficzne wyzwanie dla architektów. Taki projekt musi uwzględniać nietypową specyfikę, co oznacza nietypowe rozwiązania przestrzenne i funkcjonalne.

W tym projekcie jedno było jasne – dom miał być ucieczką od stresu i miejskiego życia, ale musiał spełniać oczekiwania dwóch różnych rodzin. Architekci zaczęli więc prace projektowe od zrozumienia, jakie cechy powinien mieć idealny dom wakacyjny, skupiając się na pewnych założeniach, które wydawały się być niezbędne: wewnętrznej organizacji przestrzennej, która pozwalała na silną koegzystencję wszystkich użytkowników, czego wyrazem stał się pokój dzienny o podwójnej wysokości. Dodatkowo projekt uwzględnił bardzo bliską relację pomiędzy częścią wspólną domu a jego otoczeniem zewnętrznym i wyraźne oddzielił te miejsca od obszarów prywatnych. Nie bez znaczenia była też atmosfera, która miała panować we wspólnym domu, a architekci stworzyli ją wykorzystując typową morfologię tradycyjnych portugalskich domów wiejskich. Mając to wszystko na uwadze, przedstawili propozycję, która zaowocowała niezwykłym dialogiem między nowoczesnością a tradycją.

– „Na zewnątrz staraliśmy się rozwinąć język, który jest wyraźnie współczesny, z czystymi i prostymi formami, badając relacje między dwiema prostokątnymi bryłami o odrębnych kształtach” – mówią architekci.

Idea nowoczesnej STODOŁY we wnętrzu

Te nowoczesne bryły kryją jednak wnętrze wykorzystujące przestrzenność dwukondygnacyjnego domu z płaskim dachem. Formy charakterystycznej dla tutejszych, tradycyjnych domów wiejskich. Pomimo wprowadzenia nowoczesnej i eleganckiej architektury, elewację wykonano z materiałów inspirowanych bardziej rzemieślniczą stroną portugalskich domów na wsi. Projekt uwzględnia bowiem zastosowanie drewna w drzwiach i ramach okiennych oraz białej cegły ceramicznej. To kompromis między architekturą tradycyjną i popularną, a obecnym wyobrażeniem architektury.

Najbardziej powściągliwa część projektu to fasada frontowa. Architekci starali się przenieść „dom” do wnętrza działki, gdzie znajdują się główne przestrzenie zewnętrzne, będące nieodłącznym elementem dobrego domu wakacyjnego. Samo wejście do domu chronione jest murem, który wprowadza więcej prywatności do tego co znajduje się dalej. Kolejny mur, chroniący basen znajdujący się z tyłu działki, postawiono również na części parkingowej od frontu domu. Osłania on najbardziej otwarte tereny zielone mieszkańców, otaczające basen, jadalnię urządzoną na świeżym powietrzu i miejsce na grilla, które wyprowadza na zewnątrz także kuchnię. Na pergoli wykonanej ze stalowych kabli, rośnie jaśmin, który zacienia tę część przestrzeni zewnętrznej.

Z tyłu domu architekci wprowadzili większe okna, wzmacniając tym samym stałą relację między wnętrzem a zewnętrzem.

– „Jako że to dom wakacyjny, wierzymy, że rutyna mieszkańców będzie ściśle powiązana z wycieczkami na pobliską plażę oraz spokojnymi posiłkami w domu. Tym samym kuchnia będzie wyróżniającą się przestrzenią w dynamice życia rodzin. Dlatego staraliśmy się, aby to miejsce mogło komunikować się w bardzo bezpośredni sposób z otoczeniem i basenem” – wyjaśniają architekci.

Wracając do koncepcji, która dała początek całej propozycji, architekci postanowili zbadać i zinterpretować we wnętrzu niektóre cechy wnętrz typowych dla portugalskich wiejskich domów. To domy ze zmienną wysokością stropu i z obecnością elementów dachów wewnątrz przestrzeni. I tak w dwóch strefach wspólnych domu – salonie i kuchni – podjęto próbę zbadania wolumetrycznej plastyczności dachu dwuspadowego. Jak również różnej wysokości, tworzącej przestrzenne hierarchie i stymulującej dynamikę przestrzeni i życia mieszkańców.

– „Chcieliśmy stworzyć dom z własną tożsamością, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz” – tłumaczą architekci.

Co więcej, projekt miał też łączyć dwa różne języki architektoniczne: wewnętrzny, który jest bardziej tradycyjny oraz zewnętrzny, który zdominowała nowoczesność. Architekci wykorzystali najlepsze walory obu tych założeń, tworząc jedną, spójną przestrzeń, która w konsekwencji pozytywnie zaskakuje. Prosta, zewnętrzna forma kryje bardzo jasny, przytulny, typowo portugalski dom wakacyjny, który pozwala schronić się nie tylko przed pobliską ulicą i sąsiadami, ale też przed całym zewnętrznym światem.

To perfekcyjny, nowoczesny dom na wakacje, który gwarantuje wiejskie doznania.

Szukasz płytek jak te w projekcie, zajrzyj do Isante Tiles Studio Płytek.

Lokalizacja: Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf