Drangar Renovation

Studio Granda Pancho Gallardo
Kategorie: Renowacje Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Jeszcze do niedawna działała tu farma wraz z budynkami, które powstały na początku lat 80-tych, by służyć rolnikom i hodowanym przez nich zwierzętom. Jednak z czasem islandzkie farmy zaczęły zwiększać swoje zyski zamieniając takie budynki w miejsca noclegowe dla turystów. Po takiej przemianie zwykle często traciły one swój rustykalny urok. Obserwacje tego rodzaju zjawisk stały się głównym motorem do stworzenia projektu Drangar.

Dawna szopa na traktor

Architekci z firmy Studio Granda przebudowali dwa budynki istniejące na tej farmie. Jednym z nich jest dawna szopa na traktor, która była nieocieplona, podłogą była ubita ziemia, a dach był blaszany. Jednak jej wymiary nadawały się świetnie do stworzenia czterech pokoi gościnnych. Dwa z nich wyposażono w małe aneksy kuchenne i wspólny teren, w którym można odpocząć lub zjeść. Drzwi w centralnym korytarzu pozwalają podzielić nowoczesną STODOŁĘ na dwie osobne części lub wykorzystywać go wspólnie.

Materiały zastosowane w tym wnętrzu bazują na korzeniach budynku. Nie brakuje tam oryginalnych, surowych ścian z betonu oraz nowej podłogi z lastryko. Ściany przestrzeni wspólnej są białe, a sufity i stolarkę wykonano z pięknego dębu. Wystrój pokoi gościnnych oddaje hołd dawnej funkcji budynku. Nie brakuje zatem w nich elementów nawiązujących do przeszłości. Szopę ocieplono od strony zewnętrznej, a nową elewację wykonano z miedzianej blachy falistej. Rozmieszczenie okien naśladuje oryginalną konstrukcję. Duże drzwi wymieniono na przeszklone drzwi przesuwne, które łączą przestrzeń wspólną z dużym tarasem.

Dawna stajnia

Drugim budynkiem, który poddano gruntownej renowacji, była STODOŁA i stajnia, w której trzymano krowy. Zastosowany tu beton tak znacznie zmienił się z upływem czasu, że wszystkim zależało na tym, by zachować jego urok. Architekci przyjęli w tym przypadku trzy zasadnicze funkcje dla tej części projektu. W fundamentach powstała wspólna kuchnia oraz toalety dla turystów. W części stajni stworzono osiem pokoi gościnnych z pomieszczeniem wspólnym, kuchnią i recepcją. Dach w tym miejscu podniesiono tak, by zmieściło się pod nim mieszkanie właścicieli z dużym tarasem i nowym mostem prowadzącym na cypel. Wykorzystano podobne materiały jak w szopie na traktory, ale tym razem od zewnątrz wyeksponowano betonową konstrukcję. Także tu wnętrze ociepla dębowa stolarka, którą zestawiono ze stalą nierdzewną i monochromatycznym marmurem.

Lokalizacja: Islandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA