Drewniana miłość Point Wells Gable House

Pac Studio David Straight
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Point Wells Gable House – drewno głównym bohaterem

Demonstrując zamiłowanie do drewna we wszystkich jego fakturach, odcieniach i zastosowaniach, Point Wells Gables House autorstwa Pac Studio czerpie inspiracje z dwuspadowej STODOŁY w lokalnym wiejskim języku. Jednak w całości projekt jest rozwinięciem i abstrakcją architektonicznego języka budownictwa drewnianego.

Point Wells Gable House zlokalizowano na terenie przylegającym do wąwozu rzeki Omaha na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Na tą nowoczesną STODOŁĘ składają się trzy bryły o dwuspadowych dachach. Dwa oddzielne skrzydła, biegnące z północy na południe, połączono promenadą biegnącą ze wschodu na zachód. Umieszczono je obok skrzydła gościnnego. Taka aranżacja przyczynia się do zaznajomienia się z zabudowaną formą, która przypomina grupę budynków gospodarczych. Podczas gdy promenada jest kluczowym miejscem organizującym tworzącym różnorodne przestrzenie zewnętrzne reagujące na zmieniającą się pozycję słońca w ciągu dnia.

Architekci skorzystali z okazji, aby zaprezentować estetykę, tektonikę i wietrzenie surowego drewna, używając go do wszystkich okładzin zewnętrznych i wewnętrznych. Point Wells Gable House to hołd nie tylko dla piękna i możliwości naturalnego drewna, ale także dla rzemiosła budownictwa drewnianego. Wszystkie spoiny i słoje odsłonięto, ze szczególnym uwzględnieniem łączenia elementów drewnianych. Ta intencja rozciąga się na każdą istotną część całości, z każdym składnikiem, od złącza po drzwi, okno lub kratownicę, traktowaną jako szansa na zastanowienie się nad szczegółami i podkreślenie poczucia rękodzieła.

Balans stylów nowoczesnej STODOŁY

W efekcie projekt zachowuje równowagę między tym, co praktyczne, surowe i wiejskie z jednej strony, a szczegółowym, delikatnym i obyczajowym z drugiej. Podczas gdy zewnętrzna forma szczytu celowo zachęca do porównania z tradycyjną STODOŁĄ, a słupy, belki ryglowe i ramy kratownicowe połączone odsłoniętymi ocynkowanymi śrubami nadają wnętrzu rolniczy ton, przestrzeń świadomie przywołuje inną typologię – strzelistą, sklepioną katedrę. Oświetlone od góry oknami znajdującymi się tuż pod szczytem, wnętrze przesycono naturalnym światłem i ciepłem nowozelandzkiego buku, skośnego i połączonego w jednolitą liniową powierzchnię wyścielającą wnętrze.

Ostrożne sterowanie oświetleniem jest kluczem do projektu, który znajduje równowagę pomiędzy architekturą rolniczą a sakralną. Podczas gdy duże otwory pozwalają przestrzeniom wpłynąć na sąsiednie tarasy, zwraca się uwagę, aby przeszklenia wzmacniały, a nie umniejszały ochronie domu. Gra światła i cienia podkreśla materialność drewna, tworząc niepowtarzalne wrażenie zanurzenia w materiale.

Czerpiąc inspirację z form ludowych, Point Wells Gable House kładzie nacisk na ręcznie wykonane detale, jednocześnie współczesny i ponadczasowy, przemawiając zarówno do współczesnego uznania dla finezji projektowania, jak i kunsztu i surowej materialności minionej epoki.

Lokalizacja: Wyspa Północna, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

David Straight