Little House/Big Shed

O realizacji

Little House/Big Shed zlokalizowano w Island County w stanie Waszyngton, za którego zaprojektowanie w 2018 roku odpowiada Davida Van Galena Architecture. Jako pierwsze po zrębie pojawiają się olchy czerwone. Szybko rosnące i bogate w składniki odżywcze leczą i przygotowują ziemię na to, co ma nadejść. Za nimi podążają daglezje, których powolny wzrost jest zasilany gliną pozostawioną przez olchy, tworząc własny ekosystem, stopniowo je wypierając. Właściciele zakochali się w tej posiadłości, gdy po raz pierwszy weszli do lasu w wietrzny grudniowy dzień. To miejsce na wyspie w głębi lądu zostało prawdopodobnie zarejestrowane w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Ponad 2 hektary terenu to obecnie ustanowione lasy drugiego wzrostu, które górują nad pofałdowaną łąką przy wejściu na teren.

Drzewostan Little House/Big Shed

Wśród dominujących jodeł pozostaje wąski pas olszyny, wznoszący się od dna wąwozu do polany paproci. Inwazyjne ostrokrzewy i dzikie róże zajęły starożytną ścieżkę prowadzącą do lasu. To tutaj, u zbiegu olch i jeżyn, postawiono Dom i Szopę. Dzięki tej starannej lokalizacji w rozwijającym się lesie usunięto tylko niewielką liczbę olch (które będą ogrzewać dom przez kilka sezonów); jodły pozostają nienaruszone. Little House/Big Shed, położony na skraju wąwozu, sięga po samotną jodłę wśród olch. Północna krawędź tarasu skierowana jest na liniowy drzewostan świerkowy. Jedna z najstarszych jodeł na tym terenie stanowi centralny punkt na południu. Nieopodal Szopa gnieździ się na skraju polany paproci. Nowy żwirowy podjazd podąża śladami starej ścieżki. Naruszone części terenu są uzupełniane rodzimymi nasadzeniami, w tym salal, klonami winorośli i paprociami.

Plan Little House/Big Shed był prosty: odosobniony mały dom dla pary, która szukała miejsca do przygotowywania i spożywania posiłków, czytania przy kominku, pisania i malowania, przyjmowania gości i snu wśród drzew. Podczas procesu projektowania studio i kwatery gościnne połączono w osobną, mniejszą strukturę. Zmniejszyło to ogólną masę Domu i umożliwiło umiejscowienie Domu i Szopy w celu wyrycia miejsca w lesie, obracając się wokół resztek starej jodły i młodszego drzewa.

Naturalna żywotność materiału

Panele ze stali kortenowskiej, przerywane bejcowanymi wykończeniami cedrowymi i drewniane okna pokryte aluminium, są zwieńczone metalowymi dachami z rąbkiem stojącym. Podczas gdy aplikacje architektoniczne cortenu są zwykle wstępnie utleniane, aby zapewnić jednolitą patynę, stal w tym projekcie została pozostawiona do naturalnej korozji, wprowadzając dom i szopę w dialog z otoczeniem. Podobnie jak same drzewa, każda powierzchnia budynku w wyjątkowy sposób reaguje na czas, wiatr, wodę i słońce.

Neutralność węglowa

Panel słoneczny o mocy 9,3 kW z zapasowym akumulatorem kompensuje całą energię zużywaną na miejscu. Systemy budowlane obejmują powietrzną pompę ciepła z pętlą wodną w podłodze, wysokowydajny piec na drewno, hybrydowy podgrzewacz wody z pompą ciepła z pompą obiegową, armaturę o niskim przepływie, wysokowydajne urządzenia i wentylatory, całe oświetlenie LED i izolację powyżej minimum norm.

Lokalizacja: Island County, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA