The Dune House ARCHISPEKTRAS

Nadbałtycki The Dune House

Wiatr i zachód nadbałtyckiego słońca. Kitesurferzy i wszędobylskie łodzie. Wydmy i łąki – pełne wysokiej trawy i małych kwiatów o ciągle zmieniających się kolorach. Pory roku dyktują tutaj sposób życia. Warstwy względnych odległości, doświadczeń i wymiarów to rzeczy, które definiują życie nad morzem. Wśród tego zbioru doświadczeń wzniesiono The Dune Hosue, bohatera kolejnej odsłony cyklu o eko STODOŁACH.

Słomiana elewacja/słomiany dach

The Dune House zlokalizowano na wydmach u wybrzeża Morza Bałtyckiego. Ostra, liniowa struktura pokryta strzechą elegancko przecina i angażuje krzywe linie otoczenia. Kształt wyróżnia się na pierwszy rzut oka, drugi to budulec dachu oraz elewacji. Główny materiał elewacyjno-dachowy – słomki – starannie dobrano, aby dopasować kolor i materiał do typowej dla lokalnej okolicy architektury.

Celem było zaprojektowanie domu wakacyjnego dla rodziny kitesurfera, w którym mogliby wypocząć w najbardziej komfortowy sposób. Wszystkie pokoje wychodzą na nieskończony horyzont w kierunku morza. Salon, kuchnia, jadalnia i stanowią otwarty plan, by życie rodzinne rozgrywało się na jednej przestrzeni. By celebrować życie wspólnotowe. Przestrzenie na różnych poziomach tworzą wspaniałe doświadczenie, w którym pojawiają się interakcje między domownikami. Światło wpadające poprzez świetliki umieszczone w szczytowej części słomianego dachu nadaje domowi przewiewnego charakteru.

Surowość versus miękkość The Dune House

Wnętrze jest pełne drewna i ciepła. Przeszklenia zapewniające przez cały dzień światło we wnętrzu sprawiają wrażenie surowości. Z kolei strzecha pokrywająca ach oraz elewację nadaje The Dune House miękkiego akcentu. Słomiana elewacja zapewnia świetną izolację termiczną podczas wietrznych dni.

Lokalizacja: Pape, Litwa
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Czytaj więcej
Opublikowano 2022.08.20
architekci: ARCHISPEKTRAS
  • FB Instagram Pintarest

Zobacz podobne