Zrównoważona wspólnota: Strait House

O realizacji

Nowe osiedla mieszkaniowe nie są zazwyczaj synonimem zrównoważonego projektowania. Ale jeśli zapytasz Luke’a Middletona z EME Design, nie ma powodu, dla którego nie mogą nim być. Strait House – bohater tego artykułu – to jeden z wielu nowo powstałych domów na niedawno wybudowanym osiedlu The Cape w Cape Paterson. Cape łączy nowoczesną architekturę, czystą energię i ducha wspólnoty w wyjątkowym projekcie. Zlokalizowany wśród małej nadmorskiej wioski w South Gippsland, na jednym z najbardziej spektakularnych wybrzeży Wiktorii. Dom nie tylko spełnia wymogi zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego osiedla (7,5 gwiazdki). Przekracza je, uzyskując ocenę 8,4 gwiazdek NatHERS!

Wyjątkowe wyzwania związane z tym miejscem (położenie na najwyższym i najbardziej stromym bloku osiedla) potraktowano jako możliwości. Zaowocowało to harmonijną relacją między właścicielami a krajobrazem oraz minimalnym wpływem na środowisko. Projektowanie domu zgodnie z wysokimi standardami zrównoważonego rozwoju może być trudne. Jednak dla EME Design była to najłatwiejsza część projektowania Strait House.

Najbardziej zrównoważone osiedle Australii

Zlokalizowane w dzielnicy The Cape w South Gippsland (nazywanej „najbardziej zrównoważonym osiedlem mieszkaniowym Australii”) wszystkie nieruchomości na nowym osiedlu wymagają co najmniej 7,5 gwiazdki NatHERS. EME Design z łatwością przekroczył w tym projekcie tą liczbę, uzyskując ocenę 8,4 NatHERS. „Projektuję na 7,5 gwiazdki od około 15 lat, a większość naszych domów ma 8 gwiazdek w ciągu ostatnich 10 lat” — mówi Luke Middleton, dyrektor EME Design. Nie oznacza to, że projektowanie Strait House było pozbawione wyzwań. Zadaniem firmy EME Design i Martin Builders było stworzenie pięknego domu na najbardziej stromej ziemi przy jednoczesnym zasłonięciu sąsiedniego parkingu od strony północnej.

Luke spędził wiele godzin na miejscu, opracowując alternatywny plan piętra ze strategicznie rozmieszczonymi oknami wstęgowymi. Usunął z widoku północny parking, nie blokując całkowicie naturalnego światła. „To, co zrobiłem, to podniosłem widok ponad samochodami, aby właściciele mogli zobaczyć panoramę horyzontu ponad dachami domów w oddali” — wyjaśnia Luke. „To trochę jak w japońskiej architekturze — chodzi o to, czego nie widać, co jest sprytne”.

Zagospodarowanie przestrzeni i terenu

Zewnętrzne tarasy/wejścia od strony południowo-zachodniej i południowo-wschodniej zapewniają dodatkową przestrzeń mieszkalną dostosowaną do pory roku. Oferują one jednocześnie widok na wybrzeże Cieśniny Bassa oraz zielony dach garażu zaprojektowany przez Greenly. Dodatkowe zagospodarowanie terenu wokół domu przypisano autorstwu The Sustainable Landscape Company.

Pod względem estetycznym dom nawiązuje do zwyczajności tradycyjnych australijskich domów na plaży, a nawet lekko przekrzywionych stosów beli siana, którymi Luke często się „fascynuje”. „Kątowe kolumny mogły wynikać z fascynacji nimi, a ja uwielbiam ten utylitarny charakter architektury wiejskiej. Tę poezję rustykalnych materiałów naturalnie patynujących krajobraz” – mówi. Układ Strait House wskazuje na znaczenie projektu dostosowanego do danego miejsca, który uwzględnia każdy kąt projektu i unikalne pragnienia klientów. „Ten dom jest bardzo sprzeczny z intuicją, ale właśnie to kochamy w projektowaniu. Nie powinieneś po prostu przychodzić z góry przyjętymi pomysłami, zawsze powinieneś ewoluować w oparciu o miejsce” – mówi Luke. „To, co zrobiliśmy, to wypełnienie luki między superzrównoważoną architekturą a piękną architekturą”.

Pasywne zasady projektowania

Zrównoważone referencje projektowe Strait House można przypisać jego pasywnym zasadom projektowania. Kładą one nacisk na szczelność, izolację termiczną, odpowiednie okna, wentylację i minimalne mostki termiczne. Nieruchomość wyposażono w system fotowoltaiczny o mocy 7,3 kW, gotowy do pracy na baterii (zainstalowany na dachu zaprojektowanym do optymalnego wytwarzania energii słonecznej ze stromej 34-stopniowej ściany północnej). A także w podziemny zbiornik na wodę deszczową o pojemności 10 000 litrów podłączony do toalet i ogrodu. Materiały są trwałe i pozyskiwane w sposób zrównoważony, takie jak surowa, lokalnie uprawiana, cięta radialnie płyta jesionowa Silvertop i okładzina z listew.

Zapytany, dlaczego każdy nowy dom w Australii nie jest budowany zgodnie z tymi samymi standardami zrównoważonego rozwoju, Luke mówi, że w dużej mierze sprowadza się to do braku edukacji na temat korzyści. „To zdrowsze dla ciebie i planety – to takie proste” – mówi. Luke mówi również, że zaprojektowanie zrównoważonego domu od podstaw jest tak samo opłacalne jak tradycyjny dom. „Jeżeli opracujesz podstawy od samego konceptu, nie będzie to kosztować więcej — mogę to stwierdzić z całą pewnością… To po prostu musi być wpisane w DNA projektu”.

Strait House i ogólny rozwój w The Cape pokazuje niezliczone korzyści zrównoważonego projektowania. Oprócz energooszczędnych domów, prawie 100 gatunków ptaków zamieszkało w rozwijającej się, świadomej ekologicznie okolicy.

Lokalizacja: Cape Paterson, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA