Nowocześnie w otoczeniu tradycyjnej zabudowy

Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Gospodarstwo w belgijskim Oostrozebeke mocno odróżnia się od budynków w sąsiedztwie, głównie prostych, tradycyjnych ceglanych domów z dwuspadowymi dachami. Jednak jednocześnie doskonale wpisuje się w otoczenie, bo projekt udanie łączy tradycję ze współczesnym architektonicznym „must have”.

Serce domu to bryła o takim samym kształcie, jak okoliczne domy – prostopadłościan kryty dwuspadowym dachem. Architekci z miejscowej pracowni Haelewyn Architecten przetworzyli ją w bardzo nowoczesnym, wręcz minimalistycznym stylu i obudowali mniejszymi prostymi bryłami.

W symbiozie z ogrodem

Dom jest odwrócony „plecami” od strony wjazdu do garażu, nie ma tu okien, tylko brama garażowa wyglądem nawiązująca do okien przesłoniętych pionowymi żaluzjami. Od strony drogi widać ciekawą architektoniczną sztuczkę – główna bryła budynku, a właściwie dach nad nią wygląda, jakby wisiał nad białymi ścianami parteru domu.

Od tej strony dom wygląda jak twierdza, natomiast przeciwległa elewacja jest jej przeciwieństwem. Na poziomie parteru ściany niemal w całości są przeszklone, zarówno w aneksie kuchennym, jak i w salonie. Dzięki temu dom – jak nakazuje współczesny trend w budownictwie domów jednorodzinnych – jest otwarty na ogród i pełen światła słonecznego. Przed nadmiarem słońca chronią pionowe żaluzje, kolorem nawiązujące do bramy garażowej. Od tej strony w dachu zamontowano okna połaciowe, które doświetlają sypialnie na piętrze.

Grafit i biel

Bardzo istotne w tym projekcie są ogromna spójność w doborze kolorów oraz materiałów wykończeniowych. Parterowe ściany to biel tynkowanych murów połączona ze szkłem. Natomiast dach i ściany drugiej kondygnacji wykończono grafitowymi płytkami włókno-cementowymi. Okładzina ścienna i dachowa to nowoczesne, gładkie płytki Alterna marki Cedral. Jednak uważny obserwator zauważy, że dach i elewacja nad parterem różnią się między sobą.

Na ścianach bowiem zastosowano inny układ okładzin, a mianowicie krycie prostokątne z przesunięciem płyt względem siebie, dzięki czemu uzyskano wzór przypominający ścianę murowaną na tzw. mijankę. Dzięki wykorzystaniu gładkich płytek włókno-cementowych architekci uzyskali bardzo nowoczesny, minimalistyczny efekt, nawiązujący do tradycyjnego otoczenia.

Pokrycie dachowe natomiast wykonano w innym układzie. Zastosowano tu krycie podwójne, które lepiej sprawdza się na połaciach dachowych, ponieważ dzięki podwójnym zakładom stanowi dodatkową ochronę przed opadami.

Nowoczesna Alterna

Grafitowe płytki włókno-cementowe Alterna to bardzo dobry wybór, nie tylko dlatego, że mają nowoczesny, wręcz surowy design, ale również ze względu na ich praktyczność – są długowieczne, a przy tym niewymagające specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Włókno-cement to materiał naturalny – do jego produkcji używa się naturalnych surowców: cementu, włókien celulozowych, wody i powietrza. Zabarwioną masę poddaje się działaniu wysokiego ciśnienia, co nadaje płytom specyficzne właściwości. Są więc nie tylko ekologiczne, ale również niepalne (przyznano im klasę odporności na ogień A2-s1, d0) i niemal całkowicie nienasiąkliwe. To ostatnie sprawia, że cykle zamarzania/rozmarzania nie mają niszczącego działania na włókno-cement. Są także odporne na promieniowanie UV oraz nie zmieniają wymiarów pod wpływem nagrzewania przez słońce i stygnięcia.

Nie poddają się również niszczącemu działaniu kurzu i piasku niesionego przez wiatr, ani biologicznej korozji (np. gniciu spowodowanym działaniem mikroorganizmów i grzybów, porastaniu mchem, uszkodzeń na skutek chemicznego działania ptasich odchodów itp.).

Lokalizacja: Oostrozebeke, Belgia