Nowoczesna stodoła

Dom w kościele.
 Nad rzeką De Rotte w Rotterdamie stał drewniany kościół z 1930 roku, który w ostatnim czasie używany był jako warsztat samochodowy i salon samochodowy. Budynek był w całości pokryty metalowymi panelami i wyglądał jak hangar i z roku na rok podupadał.

Biuro architektoniczne Ruud Visser przy współpracy z Peterem Boerem zaprojektowało „dom w kościele” dla rodziny z dwójką dzieci. Pole do popisu było ogromne, ponieważ kościół ma wielkość sześciu przeciętnych domów rodzinnych.

„Mogliśmy więc urządzić dom z 20 pokojami, ale nie taki był nasz cel” – piszą projektanci.

„Naszym punktem wyjścia było zaprojektowanie luksusowego domu o normalnych wymiarach dla rodziny z dwójką dzieci. Dom powstał wewnątrz kościoła jako niezależny obiekt. Kluczową rzeczą w projekcie jest przestrzeń istniejąca pomiędzy domem i kościołem. W tej przestrzeni doświadcza się konfrontacji pomiędzy tym, co święte i codziennym życiem. Przestrzeń ta pozostaje otwarta, więc można przez nią w zasadzie przejść wokół domu, idąc przez kościół.

Na ścianie tylnej kościoła znajdował się chór, a fasada tylna ustawiona była bezpośrednio na brzegu rzeki. Chór został zastąpiony nowoczesnym pomieszczeniem o tych samych wymiarach, a fasada tylna została całkowicie przeszklona.

Projekt tworzy niesamowitą przestrzeń i ma wiele elementów przypominających o pierwotnej funkcji budynku. Nowa przeszklona ściana otwiera się na rzekę i zapewnia wspaniały widok na okolicę. Jej ogromne, przesuwne drzwi, białe stalowe ramy oraz ruchome rolety sprawiają też, że budynek wygląda imponująco od strony rzeki.

Podziwiaj naszą galerię na Pinterest oraz poczytaj aktualności na FacebookTekst: nowoczesna STODOŁA 
więcej