Beton konopny fundamentem House LO

O realizacji

Marzenia Inwestora nie ograniczały się do emocji związanych z House LO oraz pomysłu na spędzenie weń czasu. Miał też jasne wyobrażenie o materiale budowlanym. Ponieważ betonu konopnego nigdy nie używano jako materiału budowlanego w Czechach, architekci stanęli przed dużym wyzwaniem. Tak, dobrze zrozumieliście – beton konopny!

Czym jest beton konopny?

Beton konopny w przemyśle budowlanym znany jest od lat 80. XX wieku – dopiero. Niemniej ta niekonwencjonalna metoda budulcowa zyskuje coraz większe grono zwolenników. Beton konopny to nic innego jak mieszanka suchej konopi wraz z wapnem. Ta mieszanka wypełnia konstrukcje drewniane. Dlaczego? Ostatnie lata oraz sytuacja klimatyczna popychają nas do szukania nowych rozwiązań w duchu eko. A beton konopny jest w 100% biodegradowalny! Przy okazji ma wysoki stopień izolacji termicznej, cechuje się wysoką paroprzepuszczalnością i higroskopijnością.

 „Beton konopny (ang. hempcrete, od słów „hemp” – czyli konopie oraz „concrete” – czyli beton) to biokompozyt, będący mieszanką paździerza konopnego, tj. zmielonego drzewnego rdzenia rośliny z wapnem. Te dwa składniki mieszane są z wodą mechanicznie bądź ręcznie na miejscu budowy. Formuje się z nich betonowe bloczki, alternatywnie mieszanką wypełnia się szalunki na ścianach o drewnianej konstrukcji. Kawałki rośliny powinny mieć ok 15-20 mm długości, jednak proporcje mieszanki mogą być różne, w zależności od przeznaczenia gotowego budulca. Osiąga się je poprzez zmienianie proporcji mieszanych składników. Jedynie w przypadku np. płyt podłogowych dodaje się piasku, w celu zwiększenia wytrzymałości hempcrete na ściskanie. Budulec ten nazwany betonem, stanowi połączenie spoiwa z wypełniaczem, ale również z powodu stopniowego twardnienia materiału. Pod wypływem karbonatyzacji wapno z roku na rok jest coraz twardsze, aż w końcu staje się skałą wapienną”. Tą wiedzą zyskaliśmy dzięki HempKing. Znając podstawy betonu konopnego, wróćmy zatem do naszego House LO.

House LO versus beton konopny

Pierwsze zmagania architektów z Ateliér Lina Bellovičová przerodziły się w cenne doświadczenie i fascynację cechami i historią nowoczesnego budulca. Budowanie z betonu konopnego jest łatwe i pozwala budowniczym samodzielnie zbudować dom. Materiał skamieniał przez kilka lat i podczas tego procesu wciąga dwutlenek węgla z otaczającego powietrza. Beton konopny ma świetne właściwości izolacyjne, nadaje się do recyklingu, a także jest odporny na szkodniki, ogień i pleśń.

House LO definiują trzy elementy: dwa perforowane kamienie i cienka drewniana blacha. Pustka pomiędzy kamieniami to przestrzeń życiowa domu. Od otaczającej przyrody odgradzają ją duże przesuwne okna, które pozwalają na włączenie przestrzeni na zewnątrz i oprawienie malowniczych widoków. Na dwóch kamieniach znajduje się wejście, dwie sypialnie i łazienka. Dom posiada piwnicę z zapleczem technicznym, komorę fotograficzną, salę klubową i magazyn.

Wokół domu biegnie duży taras, który przed złą pogodą chroni nawis dachowy, dzięki czemu właściciel może jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Dach pokryty jest zielonym dywanem, dzięki czemu dom wtapia się w naturę i jest dobrze ocieplony. Układ domu został zaprojektowany tak, aby maksymalnie wykorzystać jego przestrzeń. House LO stopniowo stanie się częścią natury. Najpierw będzie domem dla rodziny z dwójką dzieci, później stanie się rodzinnym letnim domem, a jeszcze później wygodnym domem dla starszej pary.

Szukasz eko rozwiązań? Zajrzyj do zakładki „Partnerzy”.

Lokalizacja: Chřiby, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA