W dopasowaniu do krajobrazu ciągnących się wokół winnic

Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

W otoczeniu zielonych, urodzajnych wzgórz południowego regionu Styrii w Austrii powstał dom o krótkiej nazwie „T”, który doskonale dopasowuje się do krajobrazu ciągnących się wokół winnic. Dzięki zastosowanym materiałom i swojej prostocie, budynek tworzy spójną całość ze swą okolicą, stojąc pewnie na szczycie wzgórza z widokiem na dolinę.

Mały dom właściciela winnicy, w którym jeszcze na początku XX wieku produkowano wino, posłużył jako punkt wyjściowy do stworzenia nowego, jednorodzinnego domu dla współcześnie mieszkających tam właścicieli. Stary, zabytkowy sufit w kształcie kopuły został wykonany z kamienia i ma ponad 400 lat. To jest najstarsza część domu „T”, która została odnowiona w latach 1960-tych, ale w ostatnich latach nie była zamieszkana. Właściciele to para pasjonatów wina, którzy od wielu lat prowadzili tutejszą winnicę czyniąc z niej centrum swojego zawodowego i profesjonalnego życia. Nic dziwnego więc, że zdecydowali się wykorzystać stary budynek jako swój docelowy dom po przejściu na emeryturę.

Pod względem formy i funkcji nowy budynek podzielony jest na dwie konstrukcje, które w sumie tworzą powierzchnię 170 m². Nad zabytkowym sufitem powstała nowa konstrukcja z dwuspadowym dachem, która ma formę prostokąta. W ten sposób uhonorowano spuściznę tego miejsca. Monolityczna bryła z betonu, surowo ciosane deski oraz ogromne przeszklenia nadają całości introwertyczny charakter. Galeria oraz sypialnie i łazienki znajdują się w głębi, oferując bardziej ustronną atmosferę. Odcienie brązu oraz faktura betonu wprowadzają do wnętrza poczucie spokoju i komfortu. Starannie przemyślana lokalizacja dużych, panoramicznych okien z szerokimi, drewnianymi futrynami, otwiera wybrane pomieszczenia na ciągnące się wokół krajobrazy.Po stronie wschodniej głównego budynku znajduje się kolejna, podłużna konstrukcja, która mieści salon, jadalnię, kuchnię i garaż. Ta część nowoczesnej STODOŁY ma wysokie przeszklenia oraz płaski, przedłużony dach, który tworzy zadaszony taras. Ta część domu wprowadza do wnętrza krajobraz, zamazując wyraźny podział między wnętrzem a zewnętrzem, dzięki czemu budynek i przyroda stają się spójną całością.

Wchodząc do domu przez wejście od strony północnej już z przedpokoju widać salon. Można go oddzielić meblami od terenu jadalni i kuchni, wykorzystując go jako pokój dla gości. Między garażem a częścią mieszkalną powstała jaszcze mała łazienka, toaleta oraz schowek. Wszystkie ściany wewnętrzne w tej części zaprojektowano jako „ściany mebli”, które kryją szafy, szafki, sprzęt kuchenny oraz przesuwne drzwi. Dzięki temu tę przestrzeń dzienną można traktować jako jedną całość, albo poszczególne pomieszczenia, które oddzielają kolejne sekcje drewnianych ścian.

Przez otwartą kuchnię i jadalnię można dojść do miejsca, w którym łączą się dwie konstrukcje. Różnica poziomów wyznacza starą piwniczkę na wino, powyżej której znajduje się galeria. Sypialnię główną oddzielono od przestrzeni publicznej garderobą i łazienką, które powstały w osobnych „pudełkach” umieszczonych pod dwuspadowym dachem.

Prostota materiałów pasuje do zewnętrznego wyglądu domu, w którym poza betonem i drewnem pojawiają się też pojedyncze elementy z czarnej stali. Dodatkowym akcentem, który ożywia całość są detale wykonane z miedzi, która z czasem zmieni swój kolor, ale nadal będzie tworzyć szlachetny kontrast dla jednorodnej scenerii otaczającego ten dom krajobrazu.

Lokalizacja: Styria, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA