Nowoczesna stodoła

Arch.
Arch. | fot. MNy Arkitekter

Geneza nowoczesnej STODOŁY

Koncepcja wykorzystania tradycyjnej formy budownictwa „chodziła” za mną wiele lat. Długo obserwowałem proces zaśmiecania polskiej architektury. W 2014 r. postanowiłem zaprotestować i poszukać odpowiedzi na bardzo ważne pytanie: Czy chaos w architekturze wynika z braku poczucia estetyki wśród nas Polaków? Jako że nie jestem architektem postanowiłem zadać to pytanie poprzez media społecznościowe, fanpage oraz stronę internetową. Pozytywna reakcja na prezentację światowych publikacji, motywuje mnie do poświęcania 8 godzin codziennie, od 7 lat na przygotowywanie materiałów i komunikację z czytelnikami. 
Jako, że idea jest wypadkową wszystkich moich myśli będących połaczeniem nowoczesności i tradycji, postanowiłem nadać jej nazwę nowoczesna STODOŁA i jednocześnie zarejestrowałem ją w Urzędzie Patentowym RP, uzyskując wyłączne prawo ochronne dla nazwy. Dumny jestem z tego, iż dziś w potocznym języku architektonicznym nowoczesna STODOŁA jest frazą nie tylko rozpoznawalną, kojarzoną, ale i modną. Pamiętam jak na poczatku 2014 r. wpisując nowoczesna STODOŁA w wyszukiwarce Google nie znajdowałem wyników. Dziś 250 tys. osób potwierdza, iż to co robiliśmy przez ostatnie 7 lat, budując świadomość i rozpoznawalność, miało sens. Otrzymujemy wiele podziękowań za codzienną dawkę inspiracji. Daje nam to energię do rozwijania pomysłu i podejmowania coraz odważniejszych wyzwań. 

Arch. | fot. AKETURI ARCHITEKT

GO Logic | fot. Trent Bell

Dlaczego nowoczesna STODOŁA?

Zamieszkać na wsi to marzenie wielu, jednak ilu odważyłoby się na taką zmianę? Miasto oferuje bogate życie, często lepiej płatną pracę lecz w prezencie otrzymujemy również stres, zmęczenie i wiele innych „gratisów”. A gdyby jednak zamieszkać na prawdziwej wsi? W domu, z którego okien widać falujące łany zbóż? Malownicze lasy, pośrodku pola, nad strumykiem… niejeden zacznie się zastanawiać nad przeprowadzką!

Arch. | fot. Bedaux de Brouwer Architecten

Pora więc zacząć

​Wstaje dzień. Promienie słońca powoli zaczynają pieścić Twoją twarz a z za okna dobiega pianie koguta. Sąsiadka właśnie wydoiła krowę a kura zniosła jajko na Twoje śniadanie. W ogródku świeże liście sałaty i chrupiąca rzodkiewka. To może być Twoja bajka...

Pierwszym etapem jest stworzenia planu marzeń oraz listy za i przeciw. Jeśli godzisz się na wcześniejsze wstawanie to już połowa sukcesu za Tobą. Nawet jeśli uwielbiasz długo leniuchować to szybko docenisz zalety dłuższego dnia.
 

Gdzie?

Dom marzeń musi powstać tam gdzie poczujesz atmosferę do życia a nie tam gdzie jest tania działka i do tego blisko...
Warto więc na jej znalezienie poświecić czas i potraktować poszukiwania w kategorii najważniejszej inwestycji życia, a zarazem przygody. Gwarantuję, że potem chętnie opowiesz tą historię swoim znajomym.

Projekt

Projektowanie nowoczesnej STODOŁY zaczynamy od ustawienia drogi naturalnego światła oraz tego co chcemy widzieć przez okna pomieszczeń, w których przebywamy najczęściej. Skoro wybraliście działkę, to z jakiegoś powodu i ten powód powinien być motywem przewodnim Waszego domu. Następnie robimy listę niezbędnych pomieszczeń dla wygodnego życia. Przy czym nie twórzmy zbędnych przestrzeni, one tylko generują koszty budowy i ogrzewania.
nowoczesna STODOŁA zobowiązuje do świadomego podejścia w temacie wyboru technologii budowy, uwzględniając wpływ naszego domu na środowisko naturalne.

I co dalej

Zanim znajdziesz architekta, musisz najpierw odrobić zadanie! Zabierz ze sobą aparat i rób zdjęcia wszystkiego co Ci się podoba. Szczególnie zwróć uwagę na starą architekturę, kolory drzew, elewacji, otoczenie, bo to Twoje obrazy są niezbędne w całym procesie projektowania. Sięgnij też do naszych postów i zaznacz wszystkie fotografie, które Cię zachwycają. Nigdy nie pozwól architektowi projektować domu dla Ciebie bez Twojego zaangażowania! To ma być Twój DOM. Tutaj musisz ładować się pozytywną energią.

I co dalej

Zanim znajdziesz architekta, musisz najpierw odrobić zadanie! Zabierz ze sobą aparat i rób zdjęcia wszystkiego co Ci się podoba. Szczególnie zwróć uwagę na starą architekturę, kolory drzew, elewacji, otoczenie, bo to Twoje obrazy są niezbędne w całym procesie projektowania. Sięgnij też do naszych postów i zaznacz wszystkie fotografie, które Cię zachwycają. Nigdy nie pozwól architektowi projektować domu dla Ciebie bez Twojego zaangażowania! To ma być Twój DOM. Tutaj musisz ładować się pozytywną energią.

W trosce o środowisko

Warto wykorzystywać materiały lokalne jak kamień, drewno, cegła rozbiórkowa, deski i belki ze starej stodoły. Pamiętaj, że niewielkim kosztem możesz gromadzić deszczówkę, zbudować przydomową oczyszczalnię (przy okazji tworząc oczko wodne z tatarakiem), zamontować rekuperator, zaplanować podświetlenie drzew LED (daje bajeczny efekt), przywrócić blask rosnącemu sadowi a podjazd na początek wysypać tyko tłuczniem.

... prawdziwe Życie zaczyna się w nowoczesnej STODOLE ...

irek POLACZEK
nowoczesna STODOŁA
nowoczesna STODOŁA | fot. nowoczesna STODOŁA

Zaprojektowanie Twojej nowoczesnej STODOŁY warto powierzyć Tym, którzy się na tym znają.

zobacz architektów

Dlaczego architekt polecony przez nowoczesną STODOŁĘ? 


nowoczesną STODOŁĄ nazwaliśmy połączenie tradycyjnej architektury z nowoczesnym i ekologicznym myśleniem o budownictwie, dlatego stała się doskonałym wzorcem budownictwa energooszczędnego w Polsce.
Dom stylizowany na nowoczesną STODOŁĘ nawiązuje do archetypu budowli formą wywodzącą się z tradycji lokalnej, złożoną z czterech ścian przykrytych dwuspadowym dachem. Dzięki prostej i przez to zwartej bryle nowoczesna STODOŁA pozwala uzyskać niższe koszty budowy i utrzymania, niż w przypadku domów o tej samej powierzchni ale innym kształcie. Tradycyjna forma jaką naśladuje nowoczesna STODOŁA to ukłon w stronę prostoty, która zawsze pozostaje popularnym trendem. Jest na tyle uniwersalna, że doskonale pasuje do każdego kontekstu, wpisuje się zarówno w przestrzeń zurbanizowaną, podmiejską i wiejską. Można nadać jej charakter dodając okładzinę z lokalnych surowców i materiałów oraz dostosowując kąt dachu do zastanego.
nowoczesna STODOŁA może stać się co raz częstszym widokiem w Polsce. Przemawia za tym wiele czynników, głównie ekonomicznych, gdyż taki dom jest szybki w realizacji i stosunkowo mniej kosztowny oraz pozwala na uzyskanie doskonałych parametrów energooszczędności. Jest to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów myślących perspektywicznie czyli dbających o środowisko i własną kieszeń. zobacz architektów

Nasza jakość


Od dłuższego czasu weryfikujemy Architektów, aby znaleźć wyłącznie Tych, którzy myślą i czują podobnie. Dzięki temu stworzyliśmy nieliczną grupę znakomitych pracowni z całej Polski. Profesjonaliści, którzy pomogą Ci w zaprojektowaniu Twojej nowoczesnej STODOŁY.

Warto zaznaczyć, iż nowoczesna STODOŁA uzyskała w Urzędzie Patentowym prawo ochronne dla nazwy, dlatego wspólpracując z naszymi Partnerami, Twój Dom uzyska rekomendację nowoczesnej STODOŁY. zobacz architektów
Nasza jakość

nS | fot. nowoczesna STODOŁA

nS | fot. nowoczesna STODOŁA

Co i jak?

Jeżeli identyfikujesz się z treściami, które prezentujemy, a IDEA nowoczesnej STODOŁY jest Ci bliska, przejrzyj portfolio polecanych przez nas pracowni architektonicznych, a następnie skontaktuj się z wybraną. Polecamy skorzystać ze specjalnego formularza. Pamiętaj, aby przed wysłaniem materiałów, utworzyć własny katalog inspiracji, który pomoże w perfekcyjnym określeniu Twoich marzeń.

Projektowanie Twojej nowoczesnej STODOŁY może okazać się wspaniałą przygodą! zobacz architektów