5K Ranch

Richard Beard Architects Kevin Scott
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Rezydencja, położona na ranczu niedaleko Steamboat Springs, to przykład przemyślanego dialogu środowiska zabudowanego i naturalnego. Zaprojektowany dla dużej rodziny. Solidna, czysta forma domu i jego przestronne wnętrza dostosowano do aktywnego stylu życia klienta, a także surowego klimatu regionu przez cały rok.

Parterowa siedziba w kształcie litery „H” – nisko zawieszona i częściowo zagłębiona w ziemię – tworzy szereg małych, osłoniętych wewnętrznych dziedzińców. Tworzy to bufor przed silnym wiatrem, słońcem i śniegiem. Płytkie linie dachowe o stopniowanej wysokości pozwalają na optymalne oświetlenie prawie każdego pomieszczenia. Dodatkowo pomagają przełamać skalę konstrukcji o powierzchni 580 metrów kwadratowych. Okna panoramiczne, zacienione przez szerokie werandy i duże okapy, przedstawiają kolosalne widoki na rozległy teren i jego bogatą przyrodę.

Prośba klienta, aby priorytetowo potraktować samowystarczalność, oznaczała wdrożenie ambitnego planu ochrony środowiska i zrównoważonego projektu. Lokalnie wyprodukowany panel słoneczny śledzący słońce wyprodukowano w celu zasilania potrzeb domu, w tym studni i funkcji wychwytywania wody, wykorzystania popołudnia burze latem. Dobrze izolowana konstrukcja domu z daszkami sprzyja pasywnemu chłodzeniu i pomaga zatrzymać ciepło w zimie.

Zewnętrzna paleta naturalnych materiałów jest kontynuowana w przestronnych wnętrzach domu, z podłogą z białego dębu i sklepionymi sufitami wyłożonymi przezroczystym cedrem, tworząc wyrafinowaną rustykalną estetykę. Na zewnątrz rodzima architektura krajobrazu autorstwa czołowego w regionie eksperta od śnieżnych krajobrazów dodatkowo podkreśla piękną integrację domu z jego terenem.

Lokalizacja: Steamboat Springs, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA