7 cech dobrego projektu domu

MYTKOWSKI Domy Energooszczędne

Partnerzy

O inspiracji

Myślisz sobie – DOM i widzisz siebie, swoją rodzinę, ogródek, kwiaty, miejsce na wypoczynek. Skupiasz się przede wszystkim na tym, jacy jesteście szczęśliwi. Chcesz zobaczyć te uśmiechy nie tylko w swoich marzeniach, ale też w rzeczywistości. Dlatego przystępujesz do realizacji planu DOM.

Zaczynasz przeglądać projekty gotowych domów jednorodzinnych i dopiero do Ciebie dociera, że nie wiesz, czym się kierować przy jego wyborze. Czujesz się zagubiony, ponieważ sądzisz, że jest tyle różnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Co więcej, każdego dnia dowiadujesz się czegoś nowego – warunki zabudowy, wymogi prawne dotyczące położenia domu na działce względem granic… Może jeszcze coś ominąłeś? SPOKOJNIE! Postępuj zgodnie z tymi 7 krokami, a wybór projektu domu będzie łatwiejszy!

Wymiary działki

Wybierając projekt domu jednorodzinnego musimy mieć pewność, że spełnia on wymagania zgodne z zapisami, które znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych. Dom na działce budowlanej może być posadowiony w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy działki jeśli jest zwrócony ścianą  z oknami, także dachowymi, lub drzwiami do granicy działki oraz nie mniej niż 3 m od granicy działki jeśli jest zwrócony ścianą bez okien i drzwi do granicy działki. Jest wyjątek od tej reguły – jeśli MPZP (red. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego) pozwala, dom może znajdować się w odległości 1,5 m od granicy działki. Warto udać się do odpowiedniego urzędu i dowiedzieć się, jaki jest MPZP. Pod domy typu Nowoczesna Stodoła idealnie sprawdzą się działki kwadratowe, ale też i wąskie.

Warunki Zabudowy lub MPZP

Zanim zdecydujesz się na dom parterowy lub piętrowy, z dachem płaskim, kopertowym czy dwuspadowym, zajrzyj koniecznie do MPZP dla danej gminy. Twój projekt musi być zgodny z zapisami zawartymi w tych dokumentach. Znajdziesz tam informacje m.in. o możliwej wysokości budynku, kącie nachylenia dachu, rodzaju dachu czy nawet kolorze elewacji. Jeśli teren, na którym znajduje się Twoja działka, nie jest objęty planem to musisz wystąpić o wydanie decyzji o Warunki Zabudowy.

 Metraż

Znając wymiary działki oraz odległości, jakie musisz zachować od granicy działki, a także Warunki Zabudowy, możesz przystąpić do dalszego wyboru projektu. Na spokojnie zastanów się, ile potrzebujesz przestrzeni. Pomieszczenia, które muszą znaleźć się w Twoim domu, dla zapewnienia komfortu, to wiatrołap, pomieszczenie techniczne, salon z aneksem kuchennym lub oddzielną kuchnią, łazienka, WC, sypialnia i pokoje. Z doświadczenia wiemy, że optymalne metraże dla poszczególnych pomieszczeń to:

Wiatrołap – od 3,5 do 5 mkw,
Salon – od 20 do 50 mkw,
Pokoje – od 10 do 15 mkw każdy,
Łazienka – od 5 do 10 mkw,
WC – od 1,2 do 4 mkw,
Pomieszczenie techniczne – od 3,8 do 8 mkw,
Kuchnia – od 8 do 14 mkw,
Komunikacja – od 3 do 5 mkw dla domu parterowego, a dla domu piętrowego ze schodami ok. 10 mkw,
Garaż – ok. 20 mkw dla jednego samochodu i ok. 40 mkw dla dwóch samochodów.

Możliwość zmiany projektu

Kiedy znajdziesz projekt domu, który Tobie odpowiada, znajdź architekta, który zrobi adaptacje projektu pod twoje potrzeby. Wprowadzanie niewielkich zmian do projektu jest również możliwe w trakcie budowy – to naturalna kolej rzeczy i w większości przypadków wystarczy wprowadzenie zmian wpisem architekta i kierownika do dziennika budowy. Jeśli są to większe zmiany, konieczne jest posiadanie pozwolenia zastępczego.

Koszt budowy

Na pewno w Twojej głowie pojawiła się myśl, że im mniejszy dom tym tańszy w budowie. Oczywiście, wydatki związane z budową w dużym stopniu zależą od metrażu. Jednak jest jeszcze kilka innych czynników. Pamiętaj, że im prostszy dom w konstrukcji, tym tańszy. Prace przebiegają sprawniej, a ilość zużytych materiałów budowlanych jest mniejsza. Prosta bryła domu, taka jak w przypadku nowoczesnej stodoły, to też niższe koszty eksploatacji, w tym koszty ogrzewania. Natomiast im więcej kątów tym większe ryzyko powstawania mostków termicznych.

Ilość kondygnacji

W MPZP lub WZ znajdziesz informację, czy na danym terenie możesz wybudować dom parterowy czy piętrowy. Każdy z nich ma swoje zalety. Dom parterowy bardziej scala, całe życie toczy się na jednym poziomie, a dodatkowo nie trzeba biegać po schodach. Dom piętrowy pozwala oddzielić wyraźnie część dzienną (salon, kuchnia) od części wypoczynkowej (sypialnie). Dom piętrowy zmieścimy też na mniejszej działce bez odejmowania metrażu. Ciekawą opcją są domy parterowe z poddaszem użytkowym, które pozwalają na zyskanie dodatkowych metrów w ramach domu parterowego.

Styl

Dom to jedna z największych inwestycji w życiu. Dlatego nie idź na wszelkie kompromisy. Twój dom ma być dla Ciebie wygodny, komfortowy, ale i ładny. Będziesz wracać do niego każdego dnia przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Wśród projektów, które cieszą się popularnością oraz uznaniem są nowoczesne stodoły. Ich największą zaletą jest prosta bryła, która daje możliwości łatwej aranżacji, jest efektowna i elegancka w swoim minimalizmie, a do tego łatwa w ogrzaniu.

Jeśli szukasz idealnego projektu domu jednorodzinnego typu nowoczesna stodoła to zajrzyj koniecznie na naszą stronę do zakładki projekty. Mamy bogaty wybór ponad 100 projektów domów parterowych i piętrowych. Jeśli jednak nie znalazłeś jeszcze projektu, który spełnia Twoje oczekiwania, przygotujemy projekt indywidualny. Decydując się na budowę domu jednorodzinnego z nami, taką koncepcję opracowaną przez naszego architekta otrzymasz GRATIS!

Zachęcamy do odwiedzenia zakładki Mytkowski Domy Energooszczędne, gdzie znajdziesz wszelkie informacje dotyczące firmy oraz ich projekty. Śledź również media społecznościowe Mytkowski – Instagrama oraz Facebooka.