8 Blacks

GATIS ROZENFELDS
Partnerzy

O inspiracji

8 BLACKS – 8 budynków, obitych pomalowaną na czarną deską, tworzy wyjątkowy kompleks mieszkalny.

Początkowo planowano stworzenie tu domu na wakacje, ale na końcu procesu projektowego powstał zespół budynków dla aktywnej i otwartej na ludzi rodziny. Całość znajduje się nad rzeką Windawą w pobliżu miasta Kuldyga w zachodniej części Łotwy.

Kompleks składa się z grupy budynków mieszkalnych, które ułożone są wokół brukowanego podwórka, tworząc centralną część kompleksu. W oddali znajduje się dom dla gości i sauna, a w pobliżu nie brakuje nawet boiska do siatkówki i gry w piłkę nożną.8 BLACKS to współczesne podejście do tradycyjnych kompleksów mieszkalnych tego regionu. Jako element wspólny wszystkich budynków przyjęto klasyczny przekrój , a łącząc tradycję z nowoczesnością wprowadzono poczucie przynależności, zapewniając jednocześnie niezbędny do aktywnego życia komfort.

Charakter tego terenu wraz z płynącą w pobliżu rzeką i wiejącym tu często wiatrem zdefiniowały minimalistyczną formę budynków, które z  założenia nie miały konkurować z otaczającą je przyrodą. Wykorzystując jeden materiał i jego jednostajny wygląd zarówno na dachu, jak i ścianach, udało się osiągnąć spójny wygląd całości. Dla kontrastu część podwórka połączona jest z budynkiem garażu, który wykonany jest z białego poliwęglanu i pełni funkcję ogromnej lampy, oświetlając przestrzeń zewnętrzną.

Duże okna zapewniają wizualne połączenie z otoczeniem, a tarasy o różnej wielkości pozwalają mieszkańcom wyjść na zewnątrz, nie opuszczając jednocześnie całkowicie domu. Wewnętrzna przestrzeń zorganizowana jest na zasadzie „pudełko w pudełku”- wolnostojące bloki z meblami wbudowanymi w ściany. Przestrzeń nad sufitami wykorzystywana jest jako dodatkowa przestrzeń do spania.

Dwupiętrowy budynek, który oddziela od głównej części mieszkalnej galeria i taras, ma pomieszczenie z kominkiem na parterze i miejsce pracy właściciela na drugim poziomie. Konstrukcja ścian w tym budynku jest inna od pozostałych – konstrukcja z metalowych ram wypełniona szkłem i drewniany siding z przerwami pozwalają na wyjątkową grę światła w tym wnętrzu.

Symbol 8 BLACKS, który jest znakiem identyfikacyjnym dla całego kompleksu, pojawia się na ścianie przy wejściu głównym. To modyfikacja planu całej działki wraz z budynkami, która w formie rysunku zostanie ulokowana także na białej ścianie w sypialni głównej właścicieli.

Lokalizacja: Łotwa

Tekst: nowoczesna STODOŁA