A. TGG

architectenbureau quisquater b.v. bvba Tim Van de Velde
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Wzdłuż Sint-Gillislaan w Dendermonde znajduje się działka o niezwykłej historii. Okazała kamienica z XIX wieku miała być własnością ówczesnego burmistrza Beelaerta. Podczas kampanii pod Waterloo pełniła funkcję rezydencji brytyjskiego kapitana Alexandra Cavailé Mercera. Od przełomu wieków budynek służył jako miejsce spotkań lokalnej grupie teatralnej, która przekształciła przestronny tylny budynek o żeliwnej konstrukcji kratowej w salę teatralną.

Remont składał się z dwóch części. Od strony ulicy kamienicę wyburzono, aby zrobić miejsce pod nowy kompleks biurowo-apartamentowy. Z tyłu projekt przewidział nowo wybudowany dom w obudowie żeliwnej konstrukcji, zachowując jednocześnie autentyczne elementy. Tył podzielono na dwie części, z ażurową konstrukcją dachu i surową, zieloną przestrzenią zewnętrzną z przodu oraz nowym domem rozmieszczonym na dwóch poziomach z tyłu.

Parter obejmuje jasną przestrzeń dzienną z przesuwanymi oknami umieszczonymi pomiędzy filarami istniejącej ceglanej konstrukcji. Jadalnia i kuchnia poprzez przesuwane okna łączą się także z otaczającą zielenią oraz betonowym tarasem. Prostokątną przestrzeń parteru przełamuje się dodając zakrzywioną bryłę sanitarną. Na piętrze wyróżnia się wysokość konstrukcji dachu. Odsłonięte żeliwne kratownice przecinają biuro, sypialnię i łazienkę oraz dwa pokoje dziecięce. Pustka nad jadalnią zapewnia widok z biura na ogród i wnosi światło w głąb domu. Centralna klatka schodowa i spiralna klatka schodowa w nowej ceglanej bryle zapewniają szerokie możliwości komunikacyjne.

Dom charakteryzuje się istniejącymi ceglanymi ścianami i filarami, które otaczają nowe okna z anodyzowanego aluminium. Polerowane betonowe podłogi i odsłonięte betonowe sufity łączą się z ciepłym, bogatym drewnem bloku sanitarnego i schodów na półpiętrze. Kuchnię wykonano z zielonej emalii, a piec ze stali nierdzewnej. Nadaje to industrialny charakter, wraz z gołą stalą kręconych schodów i parapetu na antresoli. Wreszcie płytki w kolorze niebieskim i zielonym oraz sporadyczne akcenty kolorystyczne w kolorze różowym nadają całości zabawny charakter.

Lokalizacja: Dendermonde, Belgia
Tekst: nowoczesna STODOŁA