A83 Scudelate

Wespi De Meuron Romeo Albrecht Imanuel Schnabel
Partnerzy

O inspiracji

Restrykcyjne przepisy dotyczące renowacji domków letniskowych w okolicy Mendrisio narzucają w miarę możliwości zachowanie wyglądu zewnętrznego w stanie pierwotnym. Projekt A83 Scudelate, właśnie po to, aby zachować mury w obecnym stanie, zakłada budowę „domu w domu”.

Główne mieszkanie utworzono w północno-zachodniej części kompleksu poprzez wstawienie drewnianej „skrzyni”, zawierającej dwie sypialnie i łazienkę (na piętrze), wewnątrz dwóch kamiennych brył. Pod skrzynią, ze szklanymi ścianami, znajduje się strefa wejściowa z kuchnią oraz część jadalna z salonem. Stół z miejscem do gotowania łączy dwie przestrzenie A83 Scudelate.

Wstawienie domu w istniejący już budynek, stworzył w ten sposób zadaszone zimne przestrzenie, pozwolił zachować ściany w ich obecnym stanie. Architekci wymieniają zalety takiego działania – m.in. wystąpił brak konieczności ingerencji w ściany za pomocą kamiennych tynków w celu uszczelnienia ścian, co zmieniłoby obecny piękny wygląd. Ponadto, z kamiennych ścian można korzystać także od wewnątrz (przez szybę), biorąc pod uwagę, że przy klasycznym rozwiązaniu, ściany te musiałyby zostać ocieplone. Część ogrzewana jest zwarta i wykonana głównie z drewna, co pozwala na ogrzanie mieszkania w krótkim czasie, a co za tym idzie jest idealny jako okazjonalnie używany dom wakacyjny. Idąc dalej, puste przestrzenie otwarte na dwóch kondygnacjach z widokiem na połacie dachowe pozwalają na doświetlenie parteru, zwłaszcza od strony północno-wschodniej przez duże otwory na piętrze. Istniejące wejście jest wzmocnione instalacją drzwi, dokończeniem górnej ściany i połączeniem na tym samym poziomie z blatem kuchennym.

Projekt A83 Scudelate jest przykładem architektury, która szanuje i wzmacnia materię ścienną starych domków, ale która zamyka w sobie wyjątkowy i nieoczekiwany świat. Ta sama zasada „domu w domu” stosowana jest również w przypadku mieszkania utworzonego w południowo-wschodniej części. W tym przypadku jednak cały program rozwija się na jednym poziomie. Mieszkanie jest jednak tak skonstruowane, aby umożliwić nocleg 4 osobom (2 w sypialni i 2 na ławkach w salonie). Piwnica jest wzbogacona o przestrzeń dostępową połączoną z zewnętrznym tarasem, który przypomina wejścia do tradycyjnych domów.

Lokalizacja: Mendrisio, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA