Alpine BARN

EXiT architetti associati
Partnerzy

O inspiracji

We włoskich Alpach STODOŁY różnią się w zależności od regionu pod względem formy, materiałów i konstrukcji. W Cadore, które znajduje się w Dolomitach, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, alpejskie STODOŁY budowane są z drewna i kamienia. Partery w takich STODOŁACH były zazwyczaj wykorzystywane jako stajnie, a górne piętra jako strychy na siano. Architekci z EXiT architetti associati zostali poproszeni o zaprojektowanie przebudowy takiej bryły na dom letniskowy Alpine BARN w Selva di Cadore w imieniu pasjonata gór i jego rodziny.

Punktem wyjścia projektu Alpine BARN było staranne usunięcie drewnianych elementów i spoin konstrukcyjnych. Po rozebraniu budynku wiele drewnianych belek i desek zostało oczyszczonych i odnowionych, podczas gdy inne zastąpiono impregnowanym drewnem, aby zachować chromatyczną ciągłość materiału przed ponownym montażem. Z perspektywy wolumetrycznej usunięto niektóre aneksy, które ograniczały pierwotną objętość, a zachowano i dyskretnie zintegrowano tylko te istotne.

Nowa odsłonięta czarna stalowa konstrukcja respektuje modułową geometrię STODOŁY i pasuje do oryginalnej drewnianej konstrukcji. Kilka stalowych belek pokrytych jest drewnem. Alpine BARN jest całkowicie samowystarczalna energetycznie dzięki instalacji fotowoltaicznej zintegrowanej z dachem wykonanym z modrzewia. Generuje również zerową emisję dzięki elektrycznemu systemowi ogrzewania podłogowego. Dużą uwagę poświęcono: doborowi materiałów (drewno modrzewiowe i jodłowe, kamień Dolomia, czarna stal, biały surowy tynk), ich interakcji oraz wpadaniu światła z okien. Każda atmosfera w domu charakteryzuje się dokładnym splotem tych pięciu materiałów, które tworzą zrównoważony i zintegrowany system w każdym pomieszczeniu.

Lokalizacja: Selva di Cadore, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA