Amfibijny dom

Baca Architects Oliver Pohlmann
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Usytuowana nad brzegiem Tamizy posiadłość to pierwszy amfibijny dom w Wielkiej Brytanii. Amfibia to budynek, który spoczywa na ziemi na stałych fundamentach. Jednak w przypadku powodzi podnosi się w swoim doku i unosi się tam na powierzchni wody powodziowej. Wykorzystująca najnowszą technologię nieruchomość jest przełomem dla brytyjskich architektów i inżynierów. Od wielu lat bowiem poszukiwali rozwiązania zmniejszającego ryzyko – i szkody – przedostawania się wody do domów na obszarach narażonych na powodzie.

Nowy dom zaprojektowano tak, aby poradzić sobie z wodą powodziową o wysokości do 2,5 m. Czyli znacznie powyżej przewidywanych poziomów powodziowych przewidywanych dla tego obszaru. Starannie zaprojektowany ogród działa również jako naturalny system wczesnego ostrzegania przeciwpowodziowego. Wyjątkowy dom o powierzchni 225m2 położona małej wyspie wzdłuż malowniczego odcinka Tamizy w Buckinghamshire.

Dom jest nowoczesnym, wysoce izolowanym, niskoenergetycznym budynkiem, w tym dużymi oknami o wysokiej wydajności. Architekci zadbali o to, aby był również przyjazny dla okolicy. Malownicze miejsce z bardzo surowymi wytycznymi planistycznymi. Nieruchomość ma dwuspadowy dach, który uzupełnia nieregularną linię dachu sąsiednich domów, a ogólna powierzchnia nie jest większa niż stara zburzona nieruchomość. Koszt budowy tego typu domu amfibii jest tylko nieznacznie wyższy niż podobnego domu podpiwniczonego, ze względu na zewnętrzną warstwę fundamentów i wysoki poziom wody gruntowej podczas budowy.

Lokalizacja: Buckinghamshire, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA