Ancram BARN

MAGDA BIERNAT
Partnerzy

O inspiracji

Amerykańska firma architektoniczna Worrell Yeung połączyła w tym projekcie wiejską architekturę z regionu doliny rzeki Hudson z nowoczesnością czarnej STODOŁY.
Minimalistyczny budynek jest dodatkowym elementem na pełnej tradycji, ogromnej działce o powierzchni 12 hektarów, która znajduje się w mieście Ancram w stanie Nowy Jork.
„Ta nowoczesna STODOŁA reprezentuje bez wątpienia współczesne podejście projektowe, wprowadzając jednocześnie elementy wiejskiej, tradycyjnej architektury z regionu doliny Hudson” – wyjaśniają przedstawiciele firmy Worrell Yeung z Manhatanu, założonej w 2014 roku.Dom zwany „Ancram BARN” zorganizowany jest na osi wschód – zachód i składa się z dwóch osobnych sekcji o powierzchni w sumie 140 m2. Zachodnia część jest w pełni zamknięta i osadzona jest w zboczu. W tej części znajduje się garaż na dwa samochody z dodatkowym miejscem do przechowywania. – „Wewnątrz pozostawiono odsłoniętą konstrukcję drewnianą i belki z prefabrykowanej konstrukcji dachowej” – informują architekci.

Druga część STODOŁY opisywana jest jako „zewnętrzna, zadaszona przestrzeń wielofunkcyjna”. Otwarcia po trzech stronach zapewniają widoki na wszystkie trzy strony, w tym również na pobliskie góry Berkshires. W tej części budynku architekci zastosowali bardziej wyrafinowane materiały, ponieważ mieszkańcy pobliskiego domu wykorzystują to miejsce do relaksu w cieniu lub spożywania wspólnych posiłków na świeżym powietrzu.

Deski z drzewa iglastego, jakie zastosowano tu od wewnątrz, pasują do obicia zewnętrznego, które jednak zostało zabarwione na czarno, aby zwiększyć odporność drewna na warunki pogodowe.
„Wszystkie materiały zostały dobrane tak, by były trwałe i nie wymagały wielkich prac konserwacyjnych w tej strefie klimatycznej” – wyjaśniają przedstawiciele firmy architektonicznej. Z tego też powodu dach obity został zwykłą, czarną blachą.

Lokalizacja: Ancram, Nowy Jork, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA