Angielski styl w hiszpańskiej scenerii

Gillian Newberry Davide Lovatti
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

W 2015 roku Gillian Newberry, założycielka Bennison Fabrics, i jej mąż wyprowadzili się na Majorkę. To ich drugi dom na wyspie. Pierwszy kupili po wyjeździe na wakacje z przyjaciółmi w 1972 roku i zakochaniu się w tym miejscu. „Sprzedaliśmy tę nieruchomość w 2007 roku. Oboje jednak odczuwaliśmy utrzymującą się niewypowiedzianą depresję, która, jak szybko zdaliśmy sobie sprawę, była spowodowana tym, że tak bardzo tęskniliśmy za byciem tutaj.” – wyjaśnia.

Ten otoczony rezerwatem przyrody dom położony jest na zboczu góry w dolinie Carrossa w północno-wschodniej części wyspy. To sprytne powtórzenie domu, z którego się przeprowadzili w Norfolk. „Mój mąż, Geoff, już przed naszym przyjazdem zdecydował o rozmieszczeniu mebli i obrazów. Wszystko więc idealnie pasowało” — mówi Gillian. „Wszystkie sofy Norfolk i łóżko z baldachimem w głównej sypialni ponownie pokryliśmy tkaninami. W pokojach gościnnych zamontowaliśmy dwa mniejsze łóżka z baldachimem”.

Dom jest mistrzowską klasą w używaniu wzorców. Bielone ściany i białe podłogi z wapienia stanowią neutralne tło, na którym idealnie wygląda radosna mieszanka pasków, kwiatów, lnu i jedwabiu. To sprytna realizacja angielskiej estetyki w hiszpańskiej scenerii. W salonie XVIII-wieczny obraz olejny rodziny Wertzów wypełnia ścianę nad pomarańczowo-różową sofą. Pokój otwiera się z trzech stron na ogród.

Dom miał zaledwie trzy lata, kiedy ona i Geoff go kupili, w rezultacie niewiele trzeba było w nim robić. Jedynym ustępstwem było zaprojektowanie i dodanie biblioteki w dawnej sypialni, z ukrytymi drzwiami prowadzącymi do łazienki. Stale powiększająca się kolekcja książek tej pary szybko okazała się zbyt duża, by pomieścić ją tylko w jednym pokoju. Do biblioteki dodano zatem drugą sekcję w dawnym przedpokoju prowadzącym do holu. Małżeństwo z wielką rozwagą przerobili i ożywili zarówno swoje życie, jak i meble, aby dostosować się do życia na śródziemnomorskiej wyspie. Rezultatem jest oda do ich miłości do Majorki.

Lokalizacja: Majorka, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Gillian Newberry