Apple Shed

Strachan Group Architects Jackie Meiring
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Apple Shed, położony w wiejskiej okolicy Oratia w Auckland, znajduje się na wiejskim terenie o powierzchni 1,9 ha, składającym się z dwóch działek. Teren, głównie pastwisko, ma łagodne nachylenie w kierunku północnej granicy.

Koncepcja szopy na jabłka wywodzi się z historii ogrodnictwa obszaru Oratia, rozwinęła się w kolekcję prostych form STODÓŁ z drewna i ocynkowanych dachów, odpowiadających kontekstowi i zapewniają widok na jabłonie. Te powiązane zewnętrzne formy STODÓŁ zorganizowano w efektywny plan, spełniający życzenia klientów dotyczące „braku marnowanej przestrzeni”. Wysokie sufity szczytowe umożliwiają pionowe otwieranie przestrzeni mieszkalnej i sypialni. Z kolei przedpokoje, pralnia itp. z niższymi płaskimi sufitami, bawią się z koncepcją „kompresji i uwalniania”.

Apple Shed pokryto nowozelandzkim drewnem cyprysowym. Jasne, surowe i naturalnie starzejące się drewno oraz surowy ocynkowany dach, osadzają budynek w wiejskim kontekście poprzez fakturę i materialność. Lekkość i fakturę przeniesiono do wnętrza, w bardziej elegancki sposób, za pomocą brzozowej „skrzyni mieszkalnej ze sklejki”. W konsekwencji stworzono ciepły i przytulny dom rodzinny, zgodnie z wyobrażeniami właścicieli. Istniejące małe mieszkanie na tym terenie odnowiono, zapewniając oddzielne mniejsze mieszkanie dla rodziców klientów, innych gości i/lub dodatkowego dochodu. Odnowiono i ponownie wykorzystano także istniejącą konstrukcję stalową ocynkowaną dachu wiaty garażowej.

Lokalizacja: Oratia, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA