Arch House w Portugalii

ITS – IVO TAVARES STUDIO
Partnerzy

O inspiracji

Pod koniec 2018 roku architekta Maria Fradinho zaprojektowała i zbudowała swój własny dom połączony z biurem. Dom stanął na działce o powierzchni ponad 900 m2, znajdującej się na przedmieściach Ílhavo w Portugalii. Miejsce to architekta wybrała nieprzypadkowo, ponieważ tuż obok znajdowała się ukochana przez nią fabryka porcelany Vista Alegre. To właśnie ta fabryka stała się inspiracją dla całego projektu.Maria Fradinho nawiązała w tym projekcie do architektury przemysłowej, tworząc dom, który ma jednolitą formę pokrytą od zewnątrz metalicznymi materiałami. Wnętrze ma jednak zupełnie niezależny charakter.

Dom naśladuje swą główną fasadą sąsiednie budynki, tworząc pewien rodzaj „ciągłości”. Jest jednak stylizowany w taki sposób, by pozwalał na przenikanie się światła i widoków. Fasada budynku ma charakter wręcz teatralny i to ona w dużym stopniu definiuje cały projekt. Wycofanie ściany szczytowej względem dachu i ścian bocznych pozwoliło stworzyć wewnętrzne patio, które stanowi rodzaj „mostu”, łączącego dwie zupełnie różne rzeczywistości.

Hall wejściowy do nowoczesnej STODOŁY jest małym, drewnianym „pudełkiem”, w którym można się poczuć przytulnie i zacisznie, ale za chwilę wychodzimy z niego do wysokiego, zalanego światłem salonu. Cały dom ma powierzchnię 300 m, a jego wnętrze prezentuje zestawienie różnej wysokości sufitów, tworząc wizualne relacje między różnorodnymi funkcjami i miejscami. Sprawia to wrażenie jednej, spójnej przestrzeni, którą tworzą mniejsze elementy, rozlokowane w różnych miejscach. Takie rozwiązanie tworzy pewien rytm domu i przełamuje monotonię zewnętrznej formy. Tylna fasada domu jest całkowicie przeszklona, dzięki czemu całe wnętrze otwiera się na zieleń ogródka, tworząc bezpośrednie relacje między wnętrzem i otoczeniem.

Podsumowując, „Arch House” jest połączeniem trzech różnych założeń: teatralności miejskiej fasady, złożoności różnych funkcjonalności skonfrontowanych z industrialnymi inspiracjami oraz ograniczeń wynikających z samej działki. Wszystkie te trzy założenia bez wątpienia stworzyły dom, który jest złożonym, ale unikatowym reprezentantem miejskiej architektury.

Lokalizacja: Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA