Arts & Crafts House

Studio Peake Alexander James
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Arts & Crafts House z niskimi sufitami i ciemnymi belkami sprawiał wrażenie smutnego i zaniedbanego. Projektantka wnętrz Sarah Peake wprowadziła jednak do jego pomieszczeń nowego, energetycznego ducha, używając odważnej palety i pięknych nadruków.

Na początku 2020 r. właścicielka domu, jej mąż i dwie młode córki uciekli na kalifornijskie wybrzeże. Pod błękitnym niebem dziewczyny odżyły. Stanowiło to przeciwieństwo normalnego życia w ich domu szeregowym w Londynie. To sprawiło, że cała rodzina tęskniła za poczuciem przestrzeni. Znaleźli swój wymarzony dom w Surrey. Wnętrze było mało przekonujące. „W środku było bardzo ciemno, ale pomyślałam: «Naprawimy to»” wspomina. Niestety naprawienie tego okazało się gigantycznym zadaniem. „Na pozór dom był w dobrym stanie, ale odkryliśmy, że dach nie jest przymocowany do domu. A jeśli odkręciłeś kran w jednej części domu, prysznic został wyłączony gdzie indziej. Potem elektryk stwierdził, że to cud, że się nie spalił. Odkryliśmy też, że istnieje ryzyko powodzi.” Potrzebowali pomocy.

Założycielkę i dyrektor projektową Sarah Peake od razu uderzyła ponura atmosfera wiejskiego domu. „Było tam dużo drewna, ciemnych kolorów farb i niskich sufitów”. Szczególnie niepokoił ją hol główny. „Duże sztuczne belki stropowe, żyrandole  i podłoga z twardego kamienia sprawiały, że całość sprawiała wrażenie bardziej miejsca na średniowieczny bankiet”. Stanowiło to wyraźny kontrast w stosunku do zamierzeń właściciela, dotyczących kolorowego i jasnego wnętrza.

Podczas renowacji użyto dużo złamanej bieli, aby zachować świeżość. Projektantka spędzilła dużo czasu, upewniając się, że do każdego pomieszczenia ma odpowiedni odcień. Rezultatem jest podnosząca na duchu, całkowicie bezpretensjonalna przestrzeń, ciepła i niezwykle przyjazna. Sarah musiała także naprawić szkielet domu. „Chciałam uczynić go lżejszym i świeższym, nie zmieniając ducha architektury” wyjaśnia. Zmiany konstrukcyjne ograniczono do minimum. Dwa z najważniejszych to podniesienie sufitu głównej sypialni do belki dachowej, aby uczynić ją bardziej przewiewną oraz lekkie podniesienie sufitu w sypialni dziewcząt.

Lokalizacja: Surrey, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA