Baitridana Hut

Rinaldo Del Nero Marcello Mariana
Partnerzy

O inspiracji

Baitridana Hut to renowacja starej kamiennej konstrukcji położonej na wysokości 1900 m w Alpach Orobickich w Valtellinie, na terenie gminy Albaredo per San Marco w prowincji Sondrio. Baitridana maggengo (pastwisko alpejskie) charakteryzuje się stromym terenem, który tworzy wspaniałe naturalne tło dla rozproszonych starożytnych budynków, z których niektóre służą jako tymczasowe rezydencje, a inne są częściowo opuszczone.

Chociaż budynek, o którym mowa, nie jest oficjalnie uznany za obiekt o znaczeniu historycznym, stanowi wyraźny przykład wiejskiej architektury alpejskiej, języka naszych przodków i strażnika pamięci historycznej, architektonicznej i społecznej. Założeniem projektowym renowacji było maksymalne zachowanie charakteru historycznego, zachowanie autentycznego przekazu kulturowego dla potomności, a jednocześnie zapobiegnięcie zawaleniu się lub całkowitemu opuszczeniu budowli. Budynek jest nadal użytkowany tak jak dotychczas jako miejsce zamieszkania tymczasowego.

Projekt przewidywał całkowitą konserwację zabytkowego budynku, podjęcie modernizacji energetycznej i konsolidację konstrukcji poprzez wstawienie izolowanej drewnianej skrzynki w istniejącą powłokę. Wyłom w elewacji północno-zachodniej umożliwił podłączenie nowej dobudówki, kontrastującej z materialnością i formą architektoniczną istniejącej kamiennej konstrukcji. Połączenie starego z nowym jest wizualnie wyraźne i natychmiast zauważalne, oddając cześć historycznej strukturze wiejskiej. Ponadto, tchnięto nowe życie w autentyczny wyraz architektoniczny pasterskiej przeszłości.

Nowa konstrukcja, która pragnie zostać zauważona, wyróżnia się nową, jasną okładziną. Ale prawdziwym bohaterem jest stary budynek, odnowiony w swojej integralności strukturalnej, a jednocześnie będący wyraźnym i namacalnym reliktem przeszłości. Różnica materialna jest kluczowa dla wyjaśnienia hierarchii między obiema konstrukcjami i ukazania różnicy w okresie budowy. Z biegiem czasu nowa okładzina z drewna modrzewiowego „dojrzeje”, stanie się szara i stopniowo wtopi się w kontekst.

Lokalizacja: Albaredo per San Marco, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA