Bakery Place

Jo Cowen Architects David Butler
Kategorie: Domy ceglane Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

„Bakery Place” to projekt mieszkaniowy firmy Jo Cowen Architects, stworzony dla firmy deweloperskiej West Eleven. Zespół budynków wiktoriańskich, w których kiedyś mieściła się piekarnia, przekształcono w 12 wysokiej klasy mieszkań o różnej wielkości – o niewielkiej powierzchni aż po penthouse. Projekt łączy współczesne standardy projektowe ze szczególnym dziedzictwem tego miejsca.

„Bakery Place” to bezpośrednia odpowiedź na skomplikowane wytyczne budowlane tego budynku i działki. Architekci zachowali oryginalne cechy kompleksu. Wprowadzili je do nowoczesnych mieszkań, w których można znaleźć ściany z cegły, żelazne słupy i podpory oraz stare, drewniane belki. Elementy te nadają wnętrzom indywidualny charakter. Podkreślają także nazwy poszczególnych lokali, nadane ze względu na dawną funkcję. Mamy tu więc: The Stables (Stajnia), The Lodge (Stróżówka), The Granary (Spichlerz), czy The Coach House (Wozownia).

Nowe przekształcenia we wnętrzu to m.in. seria delikatnych elementów ze stali i szkła. Dzielą pomieszczenia, pozwalając jednocześnie naturalnemu światłu doświetlać przestrzenie położone głębiej. W niektórych częściach pomieszczenia mają podwójną wysokość, co sprawia, że wnętrza są bardziej przestronne i lekkie. Wszelkie nowe elementy zachowują stylistykę istniejącej tu wcześniej piekarni i podkreślają estetyczną mieszaninę starych i nowych motywów, które ostatecznie działają w harmonii.

Powstały tu penthouse ma nie tylko spore rozmiary, ale także prywatny taras z widokiem na Tamizę i Londyn. Udało się to stworzyć dzięki instalacji całkowicie nowego dachu nad częścią domu. Ze względu na to, że nie można było użyć w tym miejscu dźwigów, które przeniosłyby duże, stalowe elementy, cała konstrukcja jest wynikiem skomplikowanych rozwiązań inżynierskich.

Lokalizacja: Londyn, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA