Bakkedraget

Johansen Skovsted Arkitekter Laura Stamer
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Chata znajduje się na terenie chronionego krajobrazu z zabytkowymi domami letniskowymi na zboczach wydm piaszczystych. Celem projektu było odtworzenie atmosfery, którą odczuwało się w starym domu, zanim pozostawiono go nieużywanym, a inwazja drewna spowodowała, że jego odbudowa była nieunikniona.

Zbudowany w 1905 roku jako dwa wolnostojące domy z bali, później połączone przez dodanie kuchni. Dom stopniowo przekształcano, włączając w to dodanie pieca i komina oraz uzupełnienie o szopę. Konstrukcję przebudowano na drewnianą lekką konstrukcję szkieletową, co pozwala na uzyskanie wyglądu zewnętrznego opartego na chronionym wyrazie starego domu. Nowe wnętrze interpretuje wspomnienia i nagromadzone cechy dla współczesnych warunków.

Ściany zewnętrzne od wewnątrz obłożono szerokimi, poziomymi deskami nawiązującymi do wcześniej odsłoniętych bali, ściany oddzielające pomieszczenia obłożono cieńszymi, pionowymi deskami. W korytarzu, kuchni i łazience ułożono siatkę płytek, zmieniającą kolor pomiędzy przestrzeniami. Drewniane ściany pomalowano na kolory zaczerpnięte z dawnego wnętrza. Złożoność pierwotnego domu ponownie zinterpretowano jako wyraźnie określoną mozaikę zmieniających się materiałów i kolorów, widoczna z jednego pomieszczenia do drugiego, tworząc współczesną przestrzeń pragmatycznie reinterpretującą przeszłość.

Lokalizacja: Dania
Tekst: nowoczesna STODOŁA