Barn B

DENIZEN WORKS Gilbert McCarragher
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Barn B to projekt renowacyjny, polegający na przekształceniu istniejącej STODOŁY krzemiennej w szereg otwartych przestrzeni. STODOŁA znajduje się wśród grupy budynków rolniczych, które razem tworzą osłonięty dziedziniec wysoko na wzgórzu.

Przed rozpoczęciem prac we wnętrzu głównej STODOŁY znajdowały się odsłonięte ściany z litego kamienia. Wsparte były na nich cztery drewniane kratownice. Naturalne światło dzienne wlewało się do środka przez wysokie okna szczytowe. Tymczasem dwa łukowate zewnętrzne drzwi przecinały środkową oś STODOŁY, łącząc osłonięty dziedziniec z jednej strony z okolicą z drugiej.

Założeniem było wyremontowanie tego zabytkowego budynku i wprowadzenie nowej kuchni, jadalni, salonu i gabinetu na antresoli, tworząc nowy centralny punkt obiektu. Stara STODOŁA wymagała także modernizacji termicznej istniejącej powłoki. Wiązało się to z koniecznością zastosowania oddychającej izolacji i tynku wapiennego, aby zachować historyczny kamienny mur.

Projekt rozpoczął się od usunięcia dwóch istniejących kratownic, tworząc dwie nieprzerwane bryły po obu stronach centralnej jadalni. Po jednej stronie centralnego holu znajduje się nowa kuchnia z bejcowaną dębową podłogą. Kuchnię wizualnie połączono z resztą domu za pomocą dużych wewnętrznych przeszkleń otaczających przestrzeń i tworzących w rzucie „kształt litery L”. Po drugiej stronie centralnego holu ściana z teksturowanego tynku wapiennego tworzy w rzucie drugi kształt litery „L”, tym razem w celu ustanowienia bardziej intymnego salonu na parterze i gabinetu na antresoli powyżej.

Lokalizacja: Sussex, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA