Bart François: Project FL

Bart François Architects
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Firma architektoniczna Bart François jest znana z przestronnych willi, wiejskich, wysublimowanych domków i apartamentów na najwyższym poziomie luksusu. Gruntowne wyczucie wykończenia i detali, ogromna wiedza o technikach i materiałach budowlanych, wrodzone wyczucie piękna i doskonałych proporcji, uzupełnione ogromnym zamiłowaniem do klasycznych zasad, uczyniły Barta François czołowym architektem. Kunszt jego doświadczenia przejawia się choćby w Project FL.

„Chcę, aby moi klienci zakochali się w moich projektach. Jest to niezbędne, aby móc odnieść sukces w moim zadaniu, aby zrealizować swój wymarzony dom. Ich szczere uznanie i entuzjazm są dla mnie największą nagrodą” – mówi Bart François. Klasyczne budownictwo i tradycyjna architektura są kluczem do sukcesu architekta, który kształcił się według zasad Le Corbusiera. „Tak jak ja, coraz więcej współczesnych architektów szuka klasycznych proporcji, jakie zostały odkryte przed wiekami i zapisane przez Greków i Rzymian. Doświadczenie pokazuje, że niezwykle ważne jest poszanowanie tych relacji – wyjaśnia Bart. „Liczba Phi (litera grecka – boska proporcja/podział – liczba 1.6180339…), seria liczb Fibonacciego… tu leży podstawa tworzenia piękna. Są to prawa natury, które dowiodły swojej skuteczności od niepamiętnych czasów. W rzeczywistości zasada jest stosunkowo prosta: spójrz, co oni dla nas zrobili, wyciągnij z tego dobre rzeczy, przeanalizuj, dlaczego to było dobre, a następnie zastosuj to sam”.

Bart François przoduje również w nowoczesnych konstrukcjach. Ale jego serce wyraźnie leży w wdzięcznej architekturze retro. W rzeczywistości jest dzieckiem dwóch światów. „Nowoczesna architektura okazała się niewystarczająca, aby w pełni spełnić życzenia klientów” – mówi Bart. „Dom, dom, musi mieć duszę. Ciepło, atmosfera i przytulność są niezbędne. Trzeba też wiedzieć, jak ludzie żyją, jak chcą żyć, o czym marzą. Zadaniem projektanta jest wtedy zapewnienie, aby kreacja była zgodna technicznie i estetycznie. W żadnym wypadku nie jest łatwo stworzyć wrażenie zagnieżdżenia się w czysto nowoczesnej architekturze z czysto nowoczesnymi elementami, takimi jak szkło i beton”. Dlatego też w projekcie FL postawił na klasykę cegły, którą dopełnia jej siostrzana biel. Dachówka sprawia, że dwuspadowy dach jawi się, jakby był częścią historii otoczenia. Dwa STODOŁOWE budynki łączy przeszklone główne wejście, które obok w pełni przeszklonej werandy stanowi jedyny akcent nowoczesności.

Lokalizacja: Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA