Belgijskie spa w nowoczesnej STODOLE

Cedral

Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

W tym niepozornym, spokojnym, stonowanym w formie budynku, kryje się miejsce, w którym można doskonale wypocząć, zrelaksować się, nabrać sił. W ciszy, w otoczeniu przyrody, z dala od dużego miasta… To Centrum Odnowy Biologicznej w małej belgijskiej miejscowości Mainvault. Prostą formę budynku podkreślają płytki małoformatowe z włóknocementu Cedral.

Budynek został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną H&V Architecture z Ath w Belgii. Jest to tzw. nowoczesna STODOŁA. Dlaczego właśnie taki typ bryły został wybrany? By nie zaburzać okolicznego krajobrazu – bowiem w tym miejscu dawniej stała właśnie stodoła.

Z poszanowaniem lokalnego krajobrazu

Filozofią pracowni Holoffe-Vermeersch Architecture, istniejącej od 2000 roku, jest takie projektowanie budynków zarówno prywatnych, jak i użyteczności publicznej, by stanowiły integralną część środowiska naturalnego, by ich bryły stały się spójne z otoczeniem. Architekci projektują zgodnie z wymaganiami systemu zwanego HQE (Haute Qualité Environmentale), który zakłada dużą dbałość o środowisko naturalne, o zrównoważony rozwój w budownictwie, przy uwzględnianiu lokalnych warunki klimatycznych i norm.

Architektom z pracowni Holoffe-Vermeersch Architecture powierzono zaprojektowanie budynku, który będzie miejscem odnowy biologicznej w okolicy, będącej niemal synonimem spokoju, ciszy, relaksu…

Minimalistyczna bryła SPA

W takim też klimacie miał być budynek SPA. Pięknie położony w dolinie, tuż przy wjeździe do miejscowości Mainvault. Kształt tego minimalistycznego budynku, zgodnie z założeniami, przypomina starą STODOŁĘ. Minimalistyczny charakter budynku jest dodatkowo podkreślony przez szarą jednolitą elewację. Została wykonana z nowoczesnego materiału, jakim jest  włóknocement.

Jednolite wykończenie

Dokładnie mówiąc są to włóknocementowe płytki dachowe i elewacyjne Cedral z serii Alterna. Akurat ta seria jest produkowana w Belgii, więc płytki nie musiały pokonywać dalekiej drogi, by dotrzeć na plac budowy w Mainvault. Ten materiał ma bardzo wiele zalet istotnych z punktu widzenia zrównoważonego budownictwa i dbałości o środowisko. Włóknocement jest produkowany z celulozy drzewnej, piasku, wody i cementu. Posiada wysoką odporność na czynniki biologiczne (pleśń, ataki owadów, gnicie) oraz czynniki atmosferyczne, nie traci koloru pod wpływem silnego nasłonecznienia, nie szkodzą mu też skoki temperatury. Kolejną bardzo istotną zaletą jest niepalność płytek z włókno-cementu.

Najważniejsze cechy płytek Alterna:

  • Jednolita, gładka powierzchnia,
  • Równe i proste krawędzie,
  • Możliwość zastosowania wielu wzorów krycia (m.in: krycie podwójne, poziome i prostokątne).

Dzięki zastosowaniu włóknocementowych płytek Cedral Alterna architekci uzyskali efekt jednolitości. Jednak, by nieco urozmaicić bryłę, zaprojektowali kilka delikatnych drewnianych akcentów – profile okienne, elementy ozdobne wokół wejścia. Z kolei mostek posiada drewniano-metalową balustradę. Goście wypoczywający w centrum odnowy przechodzą po nim nad strumieniem Vériomplanque bezpośrednio do głównego wejścia do centrum. A tam czekają na ich relaks, wyciszenie, regeneracja.

Więcej informacji o produktach Cedral znajdą Państwo w zakładce „Materiały” oraz na Instagramie i Facebooku.

Partner

Cedral