Belle Iloise House

Partnerzy

O inspiracji

Paryskie studio Opus 5 Architects ukończyło budowę domu w rejonie Bretanii we Francji.

Budynek o nazwie „Dom Belle Iloise” ma długą formę i podzielony jest na dwie części szklanym przejściem. W miejscu tym znajduje się przeszklony mostek, który łączy sypialnię z resztą domu. Znajduje się on na największej wyspie w Bretanii, zwanej Belle-ile-en-Mer, która słynie z pięknych, dzikich krajobrazów. Obowiązują tu niezwykle ostre wytyczne budowlane, które narzucają budowę zgodnie z lokalnym, unikatowym modelem architektury, zwanym tu stylem neo-bretańskim. Na całej wyspie mogą powstawać tylko małe domki, co narzuciło architektom pewne ograniczenia.
Architekci zaproponowali współczesną i osobistą wizję tradycyjnego modelu budownictwa, który obowiązuje na wyspie. Podjęli wyzwanie, by stworzyć coś nowatorskiego, stosując się do wymogów: Dach łupkowy o dwóch płaszczyznach ułożonych pod kątem 45 stopni, ograniczone otwory (maks. szerokość 1,60 m). Niskie i długie proporcje budynku, ograniczona wysokość z graniczoną przestrzenią dachową. Dach nie może mieć elementów wystających i zawiera wyłącznie szklane panele.

Elewacja salonu podzielona jest na dwie części. Ta wewnętrzna jest w pełni przeszklona i częściowo ukryta za kamiennymi elementami, co pozwoliło zastosować się do wymogów dotyczących ograniczonej szerokości w otworach elewacyjnych. Te kamienne panele tworzą magiczne efekty świetlne wewnątrz domu.

Kiedy zapada zmrok, przeszklenia podkreśla zapalone wewnątrz światło, tworząc atmosferę pełną ciepła także na zewnątrz. Cały dom nabiera lekkości. Dwa elementy głównej części domu – salon i sypialnie – połączone są ze sobą przeszklonym przejściem i całkowicie szklanym mostkiem. Takie rozwiązanie pozwala mieszkańcom podziwiać niczym niezakłócony widok na morze.

Lokalizacja: Francja

Tekst: nowoczesna STODOŁA