Bernal Residence

Malcolm Davis Architecture Paul Dyer
Partnerzy

O inspiracji

Dla klientów Malcoma Davisa dom był idealny. Po miesiącach szukania mieszkania para zachwyciła się uroczym wiktoriańskim domem szeregowym w popularnej dzielnicy Bernal Heights w San Francisco i z radością skorzystali z okazji, aby go kupić. Dom, choć uroczy, wymagał odświeżenia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a para, która widziała już wcześniej prace architekta Davisa, wiedziała dokładnie, do kogo zadzwonić, aby pomóc przekształcić dom w nowoczesną, przyjazną rodzinie oazę, o której marzyli.

„Fizyczna forma domu była dobra, ale pod względem konstrukcyjnym był w okropnym stanie” – mówi Davis. „Pochyłe podłogi i niedociągnięcia konstrukcyjne. Wyglądał jak zwykły dom z 1910 roku, ale pierwszy dom powstał prawdopodobnie w latach osiemdziesiątych XIX wieku i był całkowicie otoczony dobudówkami. Aby przedostać się przez warstwy dodane w ciągu ostatniego stulecia i przywrócić domowi jego pierwotny blask, a jednocześnie stworzyć bardziej nowoczesny wygląd, Davis zachował oryginalne nachylenie dachu domu i pozbył się nadmiernych detali architektonicznych, które zostały dodane w ciągu ostatniego stulecia. lata. „Chcieliśmy po prostu uczynić go czystszą, prostszą wersją samego siebie, nasycając go jednocześnie szczyptą nowoczesności i ciepła”.

Kreatywność versus przepisy budowlane

Chociaż właściciele domu chcieli więcej przestrzeni, przepisy budowlane właściwe dla Bernal Heights oznaczały, że jeśli „chcielibyśmy zwiększyć wysokość linii dachu lub okapu na najwyższym piętrze, musielibyśmy zmniejszyć dom w innym miejscu” – wyjaśnia Davisa. „Chcieliśmy zachować istniejącą powierzchnię i nic nie stracić.” Będąc już wyjątkową posiadłością i większą niż większość na ulicy, Davis wykorzystał niezwykle wysoką linię dachu domu, usuwając poddasze, aby nadać pokojom na piętrze wyższe sufity. W rezultacie uzyskano bardziej otwarty charakter, bez zwiększania powierzchni domu, co nie mieściłoby się w przepisach budowlanych.

Wnętrza, które zostały całkowicie oczyszczone, są zdecydowanie proste, ale zapewniają dodatkową przestrzeń dla rosnącej wówczas czteroosobowej rodziny. Aby zachować integralność bogatej historii domu, Davis utrzymał proste wykończenia: panele z rowkami w kształcie litery V, marmur Carrera i postawił na daglezję podłogową w całym budynku. Współczesne akcenty, takie jak odsłonięte betonowe podłogi, blaty ze stali nierdzewnej w kuchni i płytki Heath w łazienki bezsprzecznie unowocześniają dom.

Właściciele domów, dbając o design, wybrali meble, połączenie nowoczesnych elementów z połowy XX wieku i neutralną paletę kolorów. Chociaż dom nie jest zasłonięty przez innych, Davis nadal stanął przed wyzwaniem wniesienia światła do domu. „W salonie w zasadzie nie ma żadnych okien, więc zrobiliśmy naprawdę wysokie, przeźroczyste okna, przez które światło odbija się od snopu światła” – wyjaśnia Davis. „Rezultatem jest pomieszczenie, w którym doskonale widać światło dzienne”.

Lokalizacja: San Francisco, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA