Bernaung House

RAD+ar
Kategorie: Domy ekologiczne
Partnerzy

O inspiracji

Dom Bernaung, zaprojektowany przez RAD+ar w Tangerang w Indonezji, ucieleśnia istotę schronienia nieodłącznie związanego z mieszkańcami pasa tropikalnego. Ten zrównoważony dom, wykonany w 2022 roku, łączy tradycyjny komfort z nowoczesną efektywnością energetyczną. Posiadająca atrium zapewniające naturalną wentylację i sufity ozdobione monochromatycznym drewnem bryła to sanktuarium otaczające bujną zieleń i rozległe niebo miejskiego Tangerang, podkreślające piękno wygodnego życia przy minimalnym zużyciu energii w tropikach.

Bernaung oznacza schronienie – prostą, ale głęboką tradycję wśród mieszkańców pasa tropikalnego. Prawdziwy zrównoważony rozwój polega na osiągnięciu tego komfortu przy mniejszym zużyciu energii. Projekt skupia więc codzienne zadania pod jednym dużym dachem. Taka konstrukcja zapewnia swobodny przepływ świeżego powietrza przez dom. Umieszczona ukośnie konstrukcja łączy dom z ogrodem, pozwalając ludziom oglądać niebo z obu stron. Układ ten oddaje zielone przestrzenie miasta, sprawiając, że ogród wydaje się większy niż w rzeczywistości. Dach wewnątrz ma proste wzory drewna, które w ciągu dnia tworzą zabawne cienie i podkreślają światła w nocy.

Inteligentnie budynek jest zwrócony w stronę północ-południe, aby wpuścić więcej światła, ale nie przepuszcza zbyt dużo ciepła. Środkowa część dachu, stworzona z myślą o świetle i świeżym powietrzu, sprytnie kieruje silne ciepło z dala od pomieszczeń mieszkalnych. Na powierzchni 400 metrów kwadratowych dom pokazuje siłę inteligentnego projektu wśród innych pobliskich domów. Dzięki temu domowi RAD+ar daje przykład, mając nadzieję na więcej energooszczędnych domów w Azji Południowo-Wschodniej.

Lokalizacja: Tangerang, Indonezja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt