Bike Shed House

Ande Bunbury Architects Drew Echberg
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Właściciele tej nieruchomości byli zainteresowani zrównoważonym rozwojem i chcieli zmaksymalizować powierzchnię użytkową ogrodu wokół domu. Całkowicie zaangażowali się także w korzystanie z rowerów do transportu i chcieli je przechowywać wiszące w korytarzu. Wczesne spotkania projektowe były tak pochłonięte dyskusjami na temat sposobu działania przechowalni rowerów, co zaowocowało kształtem i wysokością dachu z przodu domu. To także nadało domowi przydomek The Bike Shed House.

Wymagania dotyczące lokalizacji często wymagają, aby dom był znacznie oddalony od ulicy z przodu. W tym przypadku było to równoznaczne z przeznaczeniem jednej trzeciej działki na ogród od frontu, obszar rzadko używany. Ogród to przestrzeń przejściowa pomiędzy sferą publiczną a strefą prywatną w domu.

Dom zaprojektowano jako kilka skrzydeł zorientowanych na pasywne pozyskiwanie energii słonecznej. Celem było też stworzenie dwóch dużych powierzchni użytkowych ogrodu: głównego ogrodu po północnej stronie domu oraz ogrodu z tyły działki. Właściciele uwielbiają boczny ogród, ponieważ zapewnia im dobre połączenie z sąsiedztwem i szybko stają się częścią lokalnej społeczności. Do magazynowania ciepła słonecznego w zimie wykorzystano dużą ilość odsłoniętej wewnętrznej masy termicznej. Powodowało to duży pogłos dlatego sufity domu wyłożono panelami akustycznymi.

Lokalizacja: Preston, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA