Biuro Cabana Arquitetura e Design

Marcelo Donadussi
Partnerzy

O inspiracji

Firma Cabana Arquitetura e Design działa w mieście Canoas, regionie metropolitarnym Porto Alegre w Brazylii. Nazwa firmy „Cabana” oznacza „chatę” i nawiązuje do zamiaru powitania i przyjęcia gościa, zapewniając mu poczucie bycia wewnątrz bez rzeczywistego „bycia”. Przez prostotę stara się zachować równowagę pomiędzy tym co kluczowe i niezbędne, sprawiając, że ludzie i marki zbliżają się do swych korzeni i pozwalają swym wyborom zamanifestować autentyczność.Przedstawiony projekt dotyczy biura firmy, które usytuowane jest na narożnej działce orzy ulicy, która łączy okolice dobrze rozwijającego się miasta. Fasada budynku skierowana jest w stronę uliczki i częściowo na osiedle mieszkalne.

Biuro firmy stworzyły trzy skromne chaty, połączone ze sobą zadaszonym tarasem, położonym w pobliżu publicznego przejścia. Miejsce to ma zapraszać, a zadanie to podkreśla klatka schodowa oraz szerokie okno wystawowe, które prezentuje wnętrze jako „sklep usług kreatywnych”.

nowoczesna STODOŁA została zbudowana z pięciu ściętych drzew (trzy eukaliptusy i dwie sosny Elliotta), które pochodziły z oddalonej o 250 km rodzinnej farmy. Celem takiego rozwiązania było przedłużenie „żywotności” dwudziestoletnich drzew i stworzenie relacji rodzimych z budowaną przestrzenią. W ramach projektu wykorzystano drewniany system konstrukcyjny, który zbudowali krewni właścicieli firmy współpracując z warsztatem.

Chaty obito z zewnątrz płytami termo-akustycznymi, tworząc warstwy przykryte powłoką alucynkową. Od środka wykorzystano natomiast wodoodporną sklejkę. Wnętrza wykończono bardzo prosto. W chacie, w której znajduje się główna część biura, zamontowano tylko metalową półkę i umieszczono stół do pracy. W kuchni znalazł się blat z podstawowym wyposażeniem i półka podobna do tej biurowej. Zadaszony taras, w którym mieści się łazienka, to przestrzeń, w której odbywać się mogą warsztaty i wydarzenia. Ta część zintegrowana jest z zewnętrznym „salonem”, dzięki przeszklonym drzwiom. To właśnie tu wita się klientów parkujących przed biurem. Ostatni dom jest częścią całkowicie prywatną – zapewnia więc wszystko co potrzebne do wygodnego życia. Kuchnia zintegrowana jest tu z salonem, z którego można cieszyć się przyjemnym widokiem i porannym słońcem. Na wyższym poziomie znalazła się natomiast minimalistyczna sypialnia. Całość ma 128 m2.

nowoczesna STODOŁA została zaprojektowana tak, by częściowo blokowała widok z ulicy i pasowała swą przestrzenią zarówno do pracy, jak i prywatnego życia. Rzeczywiste wykorzystanie przestrzeni, ich rozkład i wykończenie odzwierciedlają niektóre z najważniejszych zasad stosowanych przez markę Cabana. Ukształtowały one także architekturę tutejszego krajobrazu, który został zachowany w takiej formie, by jak najbardziej przypominał krajobraz naturalny. Część trawnika staje się zewnętrznym salonem podczas niektórych wydarzeń i jest jednym z ulubionych miejsc gości. Tuż obok znalazło się jeszcze małe jeziorko, które magazynuje wodę spływającą przez system rynien, służącą do nawadniania ogrodu.

Lokalizacja: Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA