Black Pond Lane

Sketch Architects Billy Bolton
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dom Black Pond Lane w Farnham, zbudowany został na miejscu istniejącego już bungalowu. Szereg wyzwań w procesie budowy stworzyło położenie budynku na szczycie wzgórza. Z tym trudnym zadanie poradziła sobie firma Sketch Architects.

Sercem nowego domu jest ekologiczny projekt, w którym zastosowano bloki z recyklingu, beton bez cementu i drewno. Black Pond Lane został zaprojektowany tak, aby był wysoce wydajny termicznie z całym ogrzewaniem i ciepłą wodą dostarczaną przez energię elektryczną oraz powietrzną pompę ciepła. Panele słoneczne są zintegrowane z dachem, natomiast wytworzona energia elektryczna może być magazynowana w baterii znajdującej się na miejscu. W budynku zastosowano wentylację mechaniczną oraz urządzenie z odzyskiem ciepła. Dostarcza to ciągły powiew świeżego powietrza do wnętrza.

Parter budynku składa się z salonu, jadalni i kuchni. Wszystkie te pomieszczenia znajdują się na otwartym planie. Przestrzeń oddzielają wykonane na zamówienie stalowo-drewniane schody, które wznoszą się nad częścią dzienną. Miejsca do spania znajdują się natomiast na pierwszym piętrze, nad kuchnią oraz korytarzem. Całość wnętrza oświetla duża ilość okien, w tym świetlików nad salonem oraz korytarzem między sypialniami. Dzięki temu w domu nie brakuje naturalnego światła.

To jednak nie całość tego ekologicznego projektu Black Pond Lane. W czarnej konstrukcji w ogrodzie, połączonej z głównym budynkiem szklanym łącznikiem, znajduje się oddzielny, przytulny pokój dzienny. Elewacja tego niewielkiego budynku pokrywa zwęglone drewno. Dach konstrukcji z rozchodnika kontrastuje natomiast z naturalnym modrzewiem. W suficie zachowane zostały odsłonięte belki z klejonego drewna. Dodaje to dodatkową warstwę szczegółów i teksturę w tej małej przestrzeni.

Lokalizacja: Farnham, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA