Blackgrove Barn

Sally Mitchell
Partnerzy

O inspiracji

Ta urocza adaptacja STODOŁY w Oxted nie tylko wygląda dobrze. To także wielokrotnie nagradzana posiadłość ekologiczna, która została całkowicie odnowiona przez obecną właścicielkę, Sally Mitchell. Mieszkanka Oxted urodziła się i wychowała w sąsiednim gospodarstwie.

„Chciałam, żeby to był zdrowy dom” – mówi mi Sally Mitchell. Mieszkając przez większość życia na farmie obok, postanowiła zamienić opuszczoną, 250-letnią STODOŁĘ. Zrównoważony rozwój był od początku centralnym punktem projektu. Konwersja skupiała się na ponownym wykorzystaniu materiałów zarówno z samej STODOŁY, jak i z terenu znajdującego się za nią. Oryginalne rynny odnowiono i ponownie wykorzystano, a nadmiar cegieł z pierwszego piętra obiektu oczyszczono i ponownie wykorzystano do rozbudowy.

Przekształcenie STODOŁY w zrównoważony dom było nie lada wyzwaniem. Początkowy proces planowania trwał dwa lata i obejmował pełne badanie ekologii, które przyniosło zaskakujące wyniki: „W pobliżu naszej STODOŁY żyły wszystkie zagrożone gatunki” – mówi Sally. Spowodowało to konieczność dalszych badań i raportów dotyczących środków łagodzących, aby zapewnić ochronę każdego gatunku. W STODOLE znajduje się teraz specjalne gniazdo dla nietoperzy nad garażem. Traszki korzystają z trzech nowych podziemnych schronień, a płomykówki korzystają z wygodnej nowej budki na pobliskim drzewie.

To tylko niektóre z imponujących zielonych elementów obiektu. Aby zmaksymalizować efektywność energetyczną, zainstalowano panele słoneczne i gruntową pompę ciepła do ogrzewania i podgrzewania wody. Ogrzewanie podłogowe na parterze podzielono na strefy, każda sterowana osobnymi termostatami. Natomiast pomieszczenia na piętrze ogrzewane są specjalnymi grzejnikami niskotemperaturowymi, również z osobnymi termostatami.

Sally rozpoczęła projekt z niewielkim doświadczeniem budowlanym, a przekształcenie tak historycznego budynku z pewnością nie było łatwym zadaniem, ale poradziła sobie. Rezultatem jest dyskretna i całkowicie cudowna nieruchomość, która stanowi wzór dla każdego, kto chce zamienić swój dom w dom ekologiczny.

Lokalizacja: Oxted, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Sally Mitchell