Blakeburn Cottage

A449 Architects (HAAR Arcitects)
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Projekt w wiosce Blakeburn dotyczył gruntownej przeróbki budynku pochodzącego z połowy XX wieku. Celem było stworzenie unikatowego i eleganckiego domu w fantastycznym miejscu w pobliżu Melrose w hrabstwie Roxburghshire w Szkocji. nowoczesna STODOŁA, która została obita oryginalnym drewnem modrzewiowym, została powiększona od strony wschodniej i zachodniej. Biorąc pod uwagę położenie istniejącej tu wcześniej konstrukcji, jakiekolwiek nowe prace trzeba było prowadzić w taki sposób, by zminimalizować ich wizualny wpływ przy stworzeniu znacznie większego budynku w tym samym miejscu. Osiągnięto to zachowując prostą formę szczytową oryginalnej chaty i wykorzystując ograniczoną paletę materiałów, która pasowała do tego miejsca. Rezultatem jest udoskonalona forma z wyglądem zewnętrznym, który dopasowuje dom do lasów roztaczających się po stronie wschodniej.

Wewnątrz Blakeburn Cottage udało się stworzyć elastyczną przestrzeń na jednym poziomie, która wykorzystuje i podkreśla dużą wysokość dachu w każdym pomieszczeniu. Udało się podkreślić wysokość przestrzeni w całym budynku. W większości pomieszczeń pojawiają się okna lub świetliki dachowe, ale w łazience przy sypialni głównej dwa okna dachowe znalazły się bezpośrednio nad wanną, tworząc unikatową możliwość podziwiania przesuwających się chmur lub rozświetlonego gwiazdami nieba. Budynek został dobrze docieplony i ma ogrzewanie podłogowe, a odpowiednie instalacje ciepłej wody sprawiają, że koszty eksploatacji zostały zminimalizowane.

Klientka, która jest pisarką, pracuje w domu i dlatego podkreślała znaczenie relacji między przestrzeniami wewnętrznymi Blakeburn Cottage. Przestrzeń wewnętrzna została rozplanowana jako seria pomieszczeń dopasowanych do czynności prowadzonych przez właścicielkę w ciągu dnia. Wszystkie pomieszczenia łączy korytarz, który pełni także funkcję galerii i ciągnie się wzdłuż całej elewacji północnej. Na końcu wschodnim domu znajduje się gabinet pisarki, gdzie okna tworzą ramy dla zmieniających się krajobrazów. Do tego miejsca jest również bezpośredni dostęp z sypialni i łazienki głównej, które znajdują się pomiędzy gabinetem i dużą przestrzenią dzienną. Na końcu zachodnim znajduje się kuchnia i jadalnia, skąd można podziwiać zachodzące słońce. Jak w każdym istotnym pomieszczeniu w tym budynku, także i tu znajdują się duże okna, które pozwalają cieszyć się zewnętrznym otoczeniem. Po tej stronie znajduje się też taras, z którego widać sad.

Lokalizacja: Melrose, Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA