Blanco Residence

Jackson & McElhaney Architects
Partnerzy

O inspiracji

Istniejąca wcześniej w tym miejscu kamienna STODOŁA posłużyła jako inspiracja dla 300 metrowej rezydencji w regionie Texas Hill Country. Starą STODOŁĘ gruntownie odnowiono i zmodernizowano tak, by powstał z niej wygodny, duży dom.

W nowym projekcie wyższy poziom budynku, na którym kiedyś przechowywano siano, teraz stał się otwartą przestrzenią dzienną. Na parterze architekci stworzyli natomiast trzy sypialnie i dwie łazienki. Okna mansardowe zapewniają odpowiednią wentylację. Ich dodatkową korzyścią są piękne widoki na sielską okolicę.

STODOŁĘ i studio połączono lekko zakrzywioną, przeszkloną i bardzo przestronną, osłoniętą werandą, która kryje się za ogromnym dębem rosnącym tuż przed domem. Zadaszenie werandy naśladuje zarys dwuspadowego dachu STODOŁY. Podkreśla to stalowa konstrukcja, która pozostała w tym miejscu odsłonięta. Architekci stworzyli też specjalne przejście w pobliżu ściany sąsiadującej z dębem, dzięki czemu można przejść bezpośrednio z salonu do studia. Składana, szklana ściana od strony salonu oraz drzwi francuskie zainstalowane w studio zapewniają dobrą, naturalną wentylację całego budynku.

Ten projekt – jak podkreślają architekci – wymagał sporej wrażliwości nie tylko na naturalne otoczenie domu, ale też ze względu na jego historię i spuściznę. Tam gdzie było to tylko możliwe autorzy projektu pozostawiali odsłonięte oryginalne materiały ze starej STODOŁY, próbując jednocześnie dobrać paletę pozostałych materiałów tak, by pasowały one do dawnego charakteru budynku.

Tekst: nowoczesna STODOŁA
Lokalizacja: USA