Bowentown Bach

Edwards White Architects Simon Wilson
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Położony w małej wiosce Bowentown w Nowej Zelandii, Bowentown Bach wykorzystuje swoje otoczenie, aby stworzyć przestrzeń schronienia z widokiem na rozległe pola i ocean. Unikalna koncepcja tego domu czerpie inspirację z kawałków drewna wyrzuconych na brzeg. Zmyte, zwietrzałe i zwęglone po pożarze, stopniowo cofają się w wydmy. Bowentown Bach zaprojektowano tak, aby nawiązywać do tego, tworząc ciepłą i zachęcającą przestrzeń życiową.

Ukośna ścieżka komunikacyjna przecina plan na pół i przedstawia klatkę schodową, prowadzącą gości do podwyższonej przestrzeni mieszkalnej. Z tej pozycji goście mogą obserwować miotane wiatrem wydmy. Dynamika zewnętrznej geometrii jest widoczna w całym wnętrzu, tworząc zarówno wzniosłą, ekspansywną przestrzeń do oddychania, jak i zwężającą się ku niskiemu, przytulnemu siedzeniu przy oknie, tworząc przytulne poczucie intymności. Niestandardowe regały na książki, półki kuchenne i siedzenia przy oknie idealnie pasują do narożników tego wyjątkowego planu piętra. Okna sprzyjają połączeniu ze środowiskiem naturalnym, a solidne ściany zapewniają schronienie.

Ciepła i naturalna kolorystyka wnętrza współgra z odcieniami nadmorskich wydm, dzięki czemu widok pozostaje głównym przeżyciem i zapewnia nieprzerwane połączenie z zapierającą dech w piersiach przyrodą. Podłoga z szorstkiego drewna zapewnia wrażenia dotykowe pod stopami i estetyczną miękkość, nadając przestrzeni poczucie komfortu i spokoju.

Lokalizacja: Waihi Beach, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA