Bush House

Wallace Architects Paul McCredie
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dom położony w sąsiedztwie obszaru chronionego stara się jak najlepiej wykorzystać swoje dramatyczne położenie. Zorganizowano go wokół dwóch centralnych osi. Jednej do wąwozu Korokoro, a drugiej do Cieśniny Cooka. Dom tworzy kształt litery L schowaną za rogiem stromo nachylonej części. Ten prosty kształt umożliwił utworzenie dwóch odrębnych obszarów. Prywatnego skrzydła sypialni zorientowanego na wąwóz i bardziej publicznego skrzydła mieszkalnego zorientowanego na spektakularne widoki na port Wellington. Dziedzictwo właścicieli ze Sri Lanki dodało warstwę bogactwa kulturowego i wpłynęło w dużej mierze na wybór materiałów i organizację przestrzeni.

Elementy takie jak dziedzińce, odsłonięte drewniane belki i bambus są typowe dla domów na Sri Lance. Wkomponowano jednak w ten dom w nowoczesny sposób. Atrakcyjność przestrzeni dziedzińca umożliwiła również firmie Wallace Architects zapewnienie kilku alternatywnych przestrzeni zewnętrznych, które zapewniałyby schronienie w zmiennych, dynamicznych warunkach.

Zaprojektowany z materiałów przyjaznych dla środowiska, w tym bambusowych podłóg i szafek w całym wnętrzu, na zewnątrz pokryto go bejcowanymi cedrowymi deskami elewacyjnymi. Uzupełnia to otoczenie krzewów. Zaprojektowano go, aby zmaksymalizował zyski nasłonecznienia i zminimalizował straty ciepła poprzez izolację oraz staranne rozmieszczenie drzwi i okien. Dzięki temu dom jest bardzo wygodny, cichy z poczuciem harmonii z otoczeniem.

Lokalizacja: Lower Hutt, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA