Butaro Doctors’ Housing

Partnerzy

O inspiracji

Projekt, ukończony został w listopadzie 2012 r. Cechuje go innowacyjność, bezpieczeństwo i odporność na trzęsienia ziemi. Do budowy nowoczesnych STODÓŁ wykorzystano lokalnie dostępne materiały. MASS zaprojektowali i zbudowali cztery bliźniaki przy użyciu sprasowanych stabilizowanych bloków uziemiających (CSEB) – cegła wyprodukowana z materiału wydobywanego na miejscu – została przerobiona przez wykwalifikowanych lokalnych rzemieślników, którzy zostali przeszkoleni z całego procesu budowy. W ramach projektu udało się znaleźć 900 miejsc pracy dla członków społeczności i zapewnić szkolenie w zakresie praktyk zrównoważonego budownictwa. Dzęki tym działaniom uzbierano 400 000 USD, które podzielono między lokalne i regionalne gospodarki. Dzisiaj szpital okręgowy Butaro jest wyposażony w osiem nowych budynków, gdzie wcześniej mieszkańcy byli bez dostępu do pomocy medycznej i wykwalifikowanych lekarzy.

Grupa MASS Design działa jako organizacja non-profit, a jednym z jej głównym założycieli jest architekt Michael Murphy.
MASS Design zyskało sławę nie tylko dzięki wyjątkowym projektom, ale też dzięki misji, którą głosi i realizuje. Według przedstawicieli firmy, architektura nigdy nie jest neutralna. Misją firmy jest badać, budować i działać na rzecz architektury, która promuje sprawiedliwość i ludzką godność.
Działalność organizacji MASS Design zawsze bierze pod uwagę społeczne i polityczne aspekty zabudowanego środowiska. Wielu architektów od dawna przekonuje, że każda decyzja związana z architekturą ma swoje konsekwencje zarówno społeczne, jak i polityczne. Ale w rzeczywistości, kiedy architekci zostaną wciągnięci przez siły napędzające rynek, wiele rzeczy i decyzji staje się rzeczywistością bez ich kontroli. Jak mówi Murphy, architekci najczęściej zostają architektami właśnie po to, by mieć pozytywny wpływ na społeczeństwo i społeczności, a nie po to, by tworzyć i chronić pomniki swego własnego geniuszu. Właśnie przypomnienie o tym jest jednym z celów, jakie chce osiągnąć Grupa MASS Design.
Takie założenie nie jest niczym nowym w architekturze – przypomina Murphy. Architektura – jak czytamy na stronie organizacji – to mechanizm, który przewiduje jej wartości wykraczając zdecydowanie poza same ściany budynku i wkraczając w życie ludzi i całych społeczności. Uznanie, że architektura ma taką moc to uznanie, że budynki oraz branże, które je wznoszą, są równie odpowiedzialne za społeczne niesprawiedliwości i mają ogromne możliwości, by poprawić byt społeczeństwa, któremu służą.
„Stawki są wysokie, a odpowiedzialność zbyt mała, by nie nalegać na to, by architekci robili coś w takim kierunku, by odpowiedzieć na stojące przed nimi wyzwania. Dlatego założyliśmy MASS Design Group” – czytamy na stronie internetowej organizacji.

Lokalizacja: Rwanda
Tekst: nowoczesna STODOŁA